پیش‌بینی وضعیت اقتصاد ایران با توافق هسته‌ای | اتاق خبر
کد خبر: 100345
تاریخ انتشار: 20 فروردین 1394 - 11:31
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: توافق و لغو تحریم یک راهکاری است که اوضاع اقتصادی کشور ما را متحول می‌کند و در بلندمدت می‌تواند موجب رشد و بالندگی کشور ش
عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: توافق و لغو تحریم یک راهکاری است که اوضاع اقتصادی کشور ما را متحول می‌کند و در بلندمدت می‌تواند موجب رشد و بالندگی کشور شود.
اتاق نیوز - مسعود خداپناه با بیان اینکه سیستم بانکی هر کشور موتور محرکه اقتصاد آن است، اظهار کرد: تحریم‌های حاکم بر سیستم مالی و پولی یکی از مواردی بود که اقتصاد کشور را در سالهای اخیر تحت الشعاع قرار داد و این مساله تبعات منفی زیادی را برای بخش صنعت، تولید و صادرات در پی داشت. وی با اشاره به تحریم‌های سیستم بانکی کشور و تبعات منفی ناشی از آن گفت: ارتباطات بانکی و مالی موضوعی بین‌المللی است که بهبود و تسهیل این ارتباطات زمینه رشد اقتصاد کشورها را فراهم می‌کند. کشور ما از منابع تولیدی فراوانی، برخوردار و برای عرضه و صادرات این تولیدات به ارتباط با کشورهای خارجی نیازمند است. در زمان حاکم بودن تحریم‌ها بر سیستم بانکی کشور، میزان زیادی کالا روی دست تولید کننده می‌ماند و در نهایت این مساله به ضرر و کاهش ظرفیت تولید می‌انجامد. توقف عملیات سیستم مالی و بانکی یک کشور ضربه اقتصادی بزرگی است که برای جبران آن باید متحمل هزینه‌های زیادی شویم. خداپناه با بیان اینکه سیستم بانکی چرخه مبادلات اقتصادی را تسهیل می‌کند، تصریح کرد: اگر کالایی به علت مسدود بودن سیستم بانکی به دست مصرف‌کنندگان نرسد عملا بخش تولید متضرر می‌شود. تحریم‌های زیادی علیه کشور اعمال شد اما تحریم سیستم بانکی، یکی از تحریم‌هایی بود که به اقتصاد ما فشار زیادی، وارد و شرایط سختی را برای بانک مرکزی، بانک‌های تجاری و بخش خصوصی ایجاد کرد. زمانی که شبکه بانکی تحریم شود عملا چرخه صادرات و واردات دچار خدشه می‌شود. خدشه دار شدن تجارت، تاثیر منفی بر بخش‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی خواهد گذاشت. وی افزود: در صورت لغو تحریم‌ها قطعا زمینه سرمایه‌گذاری در داخل کشور، رشد، توسعه صادرات نفتی و غیرنفتی، فناوری، تکنولوژیکی و کسب دانش فراهم می‌شود. عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: شرایط سیستم بانکی و پولی کشور، بسیار متاثر از اقتصاد بین المللی بوده و از سوی دیگر اقتصاد داخلی ما نیز به سیستم پولی و مالی وابسته است، بنابراین هرگونه اختلال و یا توقف در سیستم بانکی در عرصه بین المللی، اقتصاد داخلی را متزلزل خواهد کرد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید