عضو اتحادیه فرش خراسان جنوبی: فرش شهرهای قهستان و مود ثبت جهانی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 105044
تاریخ انتشار: 10 اردیبهشت 1394 - 09:33
اتاق نیوز - عضو اتحادیه فرش خراسان جنوبی بااشاره به اقدامات انجام شده برای ثبت ملی وجهانی فرش شهرهای قهستان و مود، گفت: درحال حاضر ثبت ملی این برندها انجام و ثبت جهان
اتاق نیوز - عضو اتحادیه فرش خراسان جنوبی بااشاره به اقدامات انجام شده برای ثبت ملی وجهانی فرش شهرهای قهستان و مود، گفت: درحال حاضر ثبت ملی این برندها انجام و ثبت جهانی آن نیز در حال انجام است.
محمدحسن کامیابی اظهار کرد: در سال گذشته مهارت های فنی ۵۱۵ نفر از بافندگان فرش استان توسط اتحادیه فرش بررسی و برای استفاده از مزایای بیمه به سازمان تامین اجتماعی معرفی شدند. وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ثبت ملی و جهانی فرش قهستان و مود، بیان کرد: در حال حاضر ثبت ملی این برندها انجام و ثبت جهانی آن نیز در حال انجام است. رئیس هیئت مدیره اتحادیه فرش خراسان جنوبی از کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید و صادرات فرش دستبافت استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این روند کاهشی از سال ۸۹ به دلیل تحریم فرش کشور وجود داشته است. کامیابی با بیان اینکه در سال ۹۳ با توقف بیمه بافندگان فرش استان به دلیل عدم پرداخت حق بیمه از سوی مرکز روبه رو بوده ایم، عنوان داشت: علاوه بر سازمان تامین اجتماعی در سال های اخیر، قوانین سخت مشکلات زیادی برای بافندگان به وجود آورده است. وی به دلایل افت تولید فرش در استان اشاره کرد و افزود: افت تولید دلایل مختلفی داشته که افزایش قیمت مواد اولیه و عدم فعالیت موثر در بازاریابی و صادرات از جمله آن است. عضو اتحادیه فرش خراسان جنوبی اضافه کرد:به رغم افت تولید، عدم کار در حوزه بازاریابی و فروش سبب کاهش تقاضا و کاهش قیمت فرش دستبافت و در نتیجه سبب بی رغبتی تولیدکنندگان این حوزه شده است. کامیابی با اشاره به اینکه میزان تقاضا برای فرش دستبافت در ایران پایین آمده است، بیان داشت: بهترین موقعیت فرش در کشور در سال ۷۵ بود چراکه در آن سال میزان تجارت جهانی فرش بالغ بر دو میلیارد دلار بود در حالی که این رقم به ۱.۲ میلیارد دلار کاهش یافته است. وی با بیان اینکه در سال های اخیر قیمت مواد اولیه بسیار بالا رفته است، گفت: همین امر سبب شده تولیدکنندگان به سمت مواد اولیه نامرغوب بروند که کیفیت و برند فرش ما را دچار مشکل کرده است. عضو اتحادیه فرش خراسان جنوبی ادامه داد: تاکنون چهار طرح از سوی اتحادیه ارائه شده که با وجود تصویب، بودجه ای به آن تعلق نگرفته است اما بازهم به دنبال سرمایه گذاری در این طرح ها هستیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید