خسروتاج: ساختار داخلی اتاق ایران قادر به پاسخگویی سریع به خواست اعضاء نیست | اتاق خبر
کد خبر: 1064
تاریخ انتشار: 2 خرداد 1390 - 08:39

 

 مجتبی خسروتاج که سرپرستی چند ماهه وزارت بازرگانی و معاونت این وزارت‌خانه را در کارنامه دارد اما وی نیز همانند سایر معاونان اسبق وزارت بازرگانی راه اتاق بازرگانی و فعالیت در حوزه بخش خصوصی را در پیش گرفت و مدتی است که در انجمن پسته  در کنار صادرکنندگان پسته قرار گرفته است وی در زمانیکه معاونت بازرگانی خارجی وزارت بازرگانی را بر عهده داشت به عنوان حامی صادرکنندگان از به چهره محبوببین فعالان بخش خصوصی تبدیل شد . و با اینکه پیش بینی می شد وی برای ریاست اتاق ایران کاندید شود او  رسما اعلام کرد که کاندیدای ریاست اتاق نیست اما برای هیات رییسه آمادگی دارد که کاندیدا شود.

خسرو تاج در گفت و گو با اتاق نیوز ضمن مثبت ارزیابی کردن فضای انتخابات هیات رییسه اتاق ایران؛  اظهار داشت: هر چه به زمان انتخابات نزدیک تر شویم از تعداد کاندیدها هم کاسته خواهد شد و عده زیادی خودشان انصراف خواهند داد.

وی با اشاره به نقش مهم تشکل ها در اتاق خواستار حضور پر رنگ تر آن ها شد و گفت:با توجه به سیاست های دولت فضا به سمت پررنگ شدن بخش خصوصی می رود . بخش خصوصی هم باید از این فضا استفاده کند و کارها را به گونه ایی مناسب سازمان دهد که رسیدن به این امر جز با حضور تشکل ها امکان پذیر نیست.

خسرو تاج ادامه داد: البته برای این منظور تشکل ها باید سازمان دهی و قدرتمند شوند تا  بهتر بتوانند در تصمیم گیری ها نقش داشته باشند.در انتخابات اتاق هم یکی از شاخص ها تشکل ها هستند.در مجموع می توان گفت حضور تشکل ها باعث می شود  انجمن ها و اتحادیه های اصناف منافع خود را به صورت تخصصی دنبال کنند و در تصمیم گیری های اتاق  تاثیرگذار باشند.

وی در پاسخ به این سوال که شرایط صنایع غذایی را چطور ارزیابی می کنید؛از وضعیت تولید اظهار نارضایتی کرد  و گفت: در مجموع وضیعت تولید خوب نیست و هر یک از صنایع مشکلات خاص خودشان را دارند.برای مثال  الان در تولید کنندگان پسته با مشکل کم آبی مواجه اند و مصوبات مختلفی که د رخصوص آب صورت می گیرد این مشکلات را چند برابر کرده است.البته این موضوع ممکن است در دیگر بخش ها هم تولید کنندگان را با مشکل مواجه کند.

وی همچنین در پاسخ سوال دیگری مبنی بر موفقیت کاندیداهای بخش صنایع غذایی در انتخابات هیات رییسه؛  با تاکید بر این که نباید نگاه صنفی داشته باشیم ؛تاکید کرد:اگر بخواهیم نگاه صنفی به موضوع داشته باشیم بنابر این ابتدا باید  صنایع مختلف را اولویت بندی کنیم که د رچه جایگاهی قرار دارند و میران اهمیتشان چقدر است. که در این صورت کار سخت خواهد شد. اکنون تلاش ما این است تا هیات رییسه ایی روی کار بیاید که با بخش های مختلف اقتصاد کشور آشنا بوده و  از قدرت مدیریت بالایی برخوردار باشند.

 

خسروتاج در مورد برنامه‌ها و اقدماتی که از دید او هیات رییسه دوره هفتم اتاق بازرگانی ایران باید پیگیری کنند، عنوان کرد: هیات رییسه اتاق ایران باید در راس برنامه‌های خود پیگیر منافع ذی‌نفعان خود باشد که همان بخش خصوصی فعال در تولید و تجارت و خدمات است. در شرایط امروز، فضای کسب و کار بیشتر از هر عاملی برای فعالان بخش خصوصی خطر‌ساز شده است و هم و غم هیات رییسه اتاق باید بهبود فضای کسب و کار برای بنگاه‌ها باشد.

وی تاکید کرد: هیات رییسه اتاق ایران باید گوش شنوایی در شنیدن مشکلات واحد‌های تولیدی، تجاری و خدماتی داشته باشد و به‌طور شجاعانه و تحسین‌برانگیزی در انتقال پیام آن‌ها به دستگاه‌های قانون‌گذاری و اجرایی اقدام کند.

این فعال بخش خصوصی در ادامه با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران هنوز وارث یک سری فعالیت‌های اجرایی و تصمیم‌گیری است که ‌باید این فعالیت‌ها به اتاق بازرگانی تهران و سایر شهرستان‌ها انتقال یابد، اظهار کرد: برای اتاق بازرگانی ایران ماموریت‌هایی که زمینه ساز ایجاد لوایح و طرح‌های قانونی برای تسهیل فعالیت‌های تولیدی و خدماتی باشد، قائل هستم. اتاق بازرگانی ایران ‌باید با فعالیت و تسهیل حضور فعالان اقتصادی در صحنه‌های بین‌المللی، فراهم‌کننده فرصت‌های کاری برای شرکت‌های تولیدی و تجاری کشور و توسعه‌ ظرفیت صادراتی کالا و خدمات کشور باشد.

به گفته وی زمینه‌سازی برای ایجاد تشکل‌های جدید و تقویت تشکل‌های قبلی، در راستای تعقیب منافع بخش خصوصی که می‌تواند زمینه‌ساز منافع ملی باشد، از دیگر برنامه‌هایی است که هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران باید دنبال کند.

وی تصریح کرد: ساختار داخلی اتاق ایران قادر به پاسخگویی سریع به خواست اعضاء نیست و حضور نمایندگان اتاق ایران در کمیسیون‌ها و شوراهایی که باید در تعقیب منافع اعضا باشد، بعضا مورد رضایت فعالان بخش خصوصی نیست.

عضو اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از اینکه بخشی از مشکلات اجرایی و روزانه شرکت‌های تولیدی و تجاری در پیچ و خم دستگاه‌های دولتی لاینحل مانده است، متذکر شد: امکان طرح دیدگاه‌ها و سلیقه‌های متفاوت در پارلمان بخش خصوصی، برای بهبود فضای اقتصادی کشور ضروری است و در صورت جلوگیری از آن، شاهد فضای تنش و تندروی‌ها خواهیم بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید