بانک مرکزی خبر داد: موافقت دولت با 2 واحد پول ملی/ آغاز رفراندوم اینترنتی از شنبه | اتاق خبر
کد خبر: 1080
تاریخ انتشار: 20 تیر 1390 - 09:13

 

بانک مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز به کار وب سایت "طرح اصلاح پول ملی" از شنبه آینده خبر داد و گفت: هیئت دولت در جلسه اخیر خود ضمن تائید حذف چهار صفر از پول ملی، با درنظر گرفتن واحد پول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت کرده است.

اتاق نیوز ـ بانک مرکزی در اطلاعیه شماره یک خود درباره طرح اصلاح پول ملی آورده است: وب سایت "طرح اصلاح پول ملی" به نشانی: Reform.cbi.ir  راس ساعت  12 روز شنبه مورخ 25/4/1390  از طریق پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی فعالیت خود را  آغاز خواهد کرد.

 این سایت در راستای اطلاع رسانی دقیق ، شفاف و علمی به صاحبنظران اقتصادی، رسانه های گروهی  و عامه مردم شکل گرفته است. از دیگر  اهداف شگل گیری این سایت می توان به فراهم آوردن بستر مطالعاتی و تحقیقاتی مناسب برای صاحبنظران و پژوهشگران عرصه های مختلف اقتصادی، طرح سئوالات و دیدگاه ها و نیز انجام نظرسنجی های مختلف  اشاره کرد.

در این اطلاعیه می خوانیم: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اصلاح پول ملی به عنوان یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی ، در 24 ماه گذشته موضوع را از جوانب مختلف تحت بررسی های کارشناسانه قرار داد.

دراین راستا، در جلسه روز یکشنبه مورخ 19/4/1390 هیئت دولت، رئیس کل بانک مرکزی به همراه معاون اقتصادی بانک ، گزارشی از نتایج بررسی های  بانک مرکزی ارایه کرده و پس از آن سئوالات و ملاحظات مطرح شده از سوی اعضای محترم هیئت دولت توسط رئیس کل بانک مرکزی توضیح داده شد.

در این جلسه اشاره شد طرح در افق زمانی منطقی قابلیت اجرایی دارد و البته از الزامات توفیق آن ، اطلاع رسانی کافی، آشنا ساختن افکار عمومی با ابعاد مختلف طرح  و ارایه آموزش های مکفی می باشد.

در ضمن اشاره شد که بانک مرکزی آمادگی لازم در ابعاد فنی و عملیاتی را کسب کرده و قادر است درزمان مقتضی ، اقدامات اجرایی مورد نیاز رابه عمل درآورد.

در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، ستاد اجرایی ناظر بر طرح اصلاح پول ملی تحت نظر معاون اقتصادی که با حکم ریاست کل بانک، مسئولیت اجرای طرح را برعهده گرفته‌اند، تشکیل شده است.

در ادامه این اطلاعیه تصریح شده است: این ستاد از ماه ها قبل به طور مستمر و منظم جلسات هفتگی برگزار کرده و جنبه‌های گوناگون طرح از قبیل حوزه‌های اقتصادی، حقوقی، حسابداری ، فن آوری اطلاعات، روابط عمومی و غیره مورد بررسی و تحلیل موشکافانه دقیق واقع شده است .

در این راستا و با هدف اطلاع رسانی و آگاه ساختن افکار عمومی ، پایگاه اطلاع رسانی "طرح اصلاح پول ملی" طراحی گردیده که دارای قابلیتهای ارایه مقالات تخصصی، انجام نظر سنجی های عمومی و تخصصی، پرسش و پاسخ ، تالار گفتگو و نظائر آن است.

این اطلاعیه می افزاید: متعاقب ارایه گزارش مبسوط بانک مرکزی در زمینه اقدامات انجام شده درخصوص اصلاح پول ملی در جلسه هیئت دولت ، دولت ضمن تقدیر از گزارش مذکور و تایید مفاد کلی آن با حذف چهار صفر از پول ملی و درنظر گرفتن واحد پول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت و مقرر کرد پایگاه مزبور هرچه سریع تر رونمایی گردد تا هموطنان بتوانند ضمن استفاده از مطالب آن ، سئوالات و نظرات خود را با مسئولان درمیان بگذارند. 

همچنین تاکید شد به موازات اخذ نظرات آحاد جامعه طی نظر‌سنجی‌های مختلفی که در این پایگاه انجام می‌شود، گزارش‌های تحلیلی براساس نتایج همه پرسی ها تهیه و در حوزه سیاستگذاری های مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. علاوه برآن، مقرر شد پیش نویس لایحه اصلاح پول ملی درکارگروه تحولات اقتصادی مطرح و پس از نهایی شدن به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید