اختصاصی/ خزانه دار شورای بازرگانی ایران و هند: سهم کالای ایرانی در بازار هند قابل ارتقاء است | اتاق خبر
کد خبر: 109367
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1394 - 12:33
اتاق نیوز: طباطبایی گفت: با توجه به اعمال سیاست های تازه به منظور افزایش نرخ صادرات، باید در صدد ارتقاء سهم ایران در بازار هند بود....
اتاق نیوز: طباطبایی گفت: با توجه به اعمال سیاست های تازه به منظور افزایش نرخ صادرات، باید در صدد ارتقاء سهم ایران در بازار هند بود.
سید محمد مهدی طباطبایی عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران، با اشاره به نشست بررسی راهکارهای توسعه تجارت ایران با هند به اتاق نیوز اعلام کرد: برای افزایش نرخ صادرات ، ابتدا باید برای صادارت کالا به کشور مورد نظر، ایجاد جاذبه کرد. البته هند کشوری است که این امتیاز را به لحاظ تاریخی و فرهنگی در رابطه با تجارت با ایران دارد. این عضو خانه اقتصاد ایران ادامه داد: هند و ایران در 2 الی 3 موضوع گره خوردگی های عمیقی دارند به طوری که بخش عمده ای از هندی های در ایران ساکن هستند ؛که البته ریشه شان کمرنگ شده است و از سویی دیگر نیز موسسات، شرکت ها و کارخانجات بزرگی در هند وجود دارد که صاحبان آنها اصالتا ایرانی هستند. وی با مد نظر قرار دادن پایلوت تاریخی، تجاری ایران و هند افزود: تا 80 سال پیش شهر های یزد و بمبئی مرکز مبادلات تجاری ایران وهند به شمار می رفتند که یزد به مرور زمان این محوریت را از دست داد اما بمبئی همچان مرکز مبادلات تجاری ایران و هند محسوب می شود. طباطبایی یادآور شد: هرچند ایران ظرفیت مکانی خود را برای تجارت با هند از دست داده است اما همچنان قابلیت های تجاری بسیاری میان این دو کشور وجود دارد. این عضو اتاق بازرگانی ایرران با تاکید بر افزایش سطح صادرات کالای ایرانی به هند و افزایش سطح مبادلاتی تجاری این دو کشور ادامه داد: هند ظرفیت های مطلوبی برای تبدیل شدن به یک بازار صادراتی برای محصولات ایرانی دارد که بالفعل کردن چنین ظرفیتی مستلزم تدوین برنامه و اجرای سیاست گذاری های مناسب است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید