خانه‌ سوئیسی روی آب‌های خزر!/سوئیسی‌ها در انزلی به دنبال چه هستند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 110633
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1394 - 15:13
اخیرا رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس به همراه رئیس اتاق مشترک بازرگانی این دو کشور از منطقه آزاد آنزلی بازدید کرده و در این سفر پیشنهاد راه‌اندازی خانه سوئیس در این
اخیرا رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس به همراه رئیس اتاق مشترک بازرگانی این دو کشور از منطقه آزاد آنزلی بازدید کرده و در این سفر پیشنهاد راه‌اندازی خانه سوئیس در این منطقه مطرح شده است. اما این پیشنهاد چه مزایایی به همراه دارد؟
به گزارش اتاق نیوز به نقل از اقتصادنیوز، بر اساس اظهارات رئیس انجمن دوستی ایران و سوئیس این خانه با هدف ایجاد مرکزی برای مبادلات تجاری- فرهنگی و عرصه‌ای برای آشنایی سرمایه‌گذاران سوئیسی با ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری راه‌اندازی می‌شود. اما این خانه چه مزایا و معایبی دارد؟ در این زمینه محمدقلی یوسفی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل درباره کاربرد راه‌اندازی خانه سوئیس در منطقه آزاد انزلی با بیان این که تلاش برای بهره‌گیری از امکانات بین‌المللی در راستای تقویت اقتصاد را باید به فال نیک گرفت، اظهار کرد: ما باید شرکت‌های خارجی را به سمت تقویت تولید در داخل سوق دهیم، زیرا در حال حاضر جذب سرمایه‌گذاری برای در بخش تجاری در اولویت نیست. وی ادامه داد: باید دید هدف از راه‌اندازی این خانه در منطقه آزاد انزلی از سوی سوئیسی‌ها حضور و سرمایه‌گذاری در بخش تولیدات ایرانی است یا انجام سرمایه‌گذاری در بخش تجاری، صادرات و واردات؟ یوسفی با بیان این که این هیأت از مجموعه طرح ساحلی، فاز تجارت و گردشگری، شهرک صنعتی، مجتمع بندری کاسپین و سایت خودرو در منطقه انزلی بازدید کرده است، گفت: سوییسی‌ها بدون شک به دنبال منافع خود هستند. آنها منطقه آزاد انزلی را مکان مناسبی برای درآمدزایی دیده‌اند و تصمیم به گسترش حضور خود در آن منطقه کرده‌اند. این کارشناس اقتصادی در پایان با تاکید بر این که ما باید با توجه نیازها و منافع خود در داخل کشور وارد همکاری دوجانبه با کشور‌ها شویم، اظهار کرد: تقویت سرمایه‌گذاری در بخش‌های کشاورزی و صنعت باید اولویت‌های ما در جذب سرمایه‌گذاران خارجی باشد. به گزارش اقتصادنیوز، در سال‌ گذشته میزان واردات ایران از کشور سوئیس 2.2 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که میزان صادرات از ایران به سوئیس تنها در حدود 10 میلیون دلار در این سال بود. عمده کالاهایی که ایران به سوئیس صادر کرده عمدتا کشاورزی و سنتی نظیر پسته و زعفران ، مخلوط میوه‌های خشک و خرما، آب آناس و کف‌پوش و غیره بوده است. در سال 92 نیز ایران به میزان 9 میلیون دلار کالا به سوییس صادر کرده و در مقابل سوییس توانسته به میزان دو میلیارد دلار کالای خود را روانه بازار ایران کند. در سال 91 هم میزان صادرات ایران به سوئیس در حدود 20 میلیون دلار و میزان واردات از این کشور سه میلیارد دلار بوده است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید