عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس:دریافت بهره مالکانه از معادن تخطی از قانون است | اتاق خبر
کد خبر: 110931
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1394 - 14:07
اتاق نیوز- در شناسایی معادن سطحی مشکل داریم ؛معادن موجود درعمق زمین که جای خود دارد. به همین منظور باید اعتبارات کافی در اختیار سازمان زمین شناسی کشور و نیز معاونت مع
اتاق نیوز- در شناسایی معادن سطحی مشکل داریم ؛معادن موجود درعمق زمین که جای خود دارد. به همین منظور باید اعتبارات کافی در اختیار سازمان زمین شناسی کشور و نیز معاونت معدنی قرار بگیرد .
اللهوردی دهقانی عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس در گفتگو با خبرنگار اتاق نیوز گفت:متاسفانه حوزه معدن مورد بی مهری قرار گرفته و در حوزه سرمایه گذاری و اکتشاف و تولید محصولات معدنی با مشکلات زیادی مواجه هستیم.با توجه به اینکه یکی از محورهای مهم برنامه ششم توسعه معدن و محصولات معدنی است ؛به هین دلیل جلسات و همایش های مختلفی در حوزه معدن برگزار می کنیم و نتایج حاصل از آن را در اختیار وزارتخانه و مسئولان ذی ربط قرار می دهیم تا یک نقشه راه و برنامه کامل برای تولید کشورداشته باشم. وی با اشاره به این که ایران جزو 10 کشور برترمعدنی دنیا محسوب می شود؛گفت:تقریبا 4 در صد معادن دنیا را در اختیار داریم که از این میزان سهم کشور از تولیدات معدنی فقط 1 درصد است. نماینده مردم ورزقان در مجلس اظهار داشت: در بحث اکتشاف وضعیت خوبی نداریم .در شناسایی معادن سطحی مشکل داریم چه رسد به معادن عمق زمین !.به همین منظور باید اعتبارات کافی در اختیار سازمان زمین شناسی کشور و نیز معاونت معدنی قرار بگیرد . وی ادامه داد: متاسفانه برخی شرکت های دولتی فقط به فکر استخراج و صادرات مواد معدنی و کسب سود خود هستند و به صنایع پایین دستی معدن توجه نمی کنند.اگر می خواهیم بخش معدن کشور پیشرفت کند باید صفر تا صد مواد استخراج شده در داخل کشور فراوری شوند و محصول نهایی به کشورهای دیگر صادر شود.باید با ساخت کارخانه های تولید محصولات معدنی از نیروی های جوان کشور استفاده و از این طریق برای کشور تولید ثروت کنیم. وقتی مواد خام را به کشورهای دیگر صادر می کنیم کشور هدف ،با ایجاد اشتغال و ارزش افزوده محصول نهایی را تولید و با قیمت بالا به کشورمان صادر می کنند. این نماینده مجلس تصریح کرد:بخشی از مشکلات بخش معدن به نحوه عملکرد دستگاه های متولی آن بر می گردد و بخشی هم ناشی از قوانین موجود است.برای مثال کسانی که ماده خام صادر می کنند از پرداخت مالیات معاف هستند اما کسانی که مواد تولیدی صادر می کنند باید مالیات بپردازند.این باید برعکس باشد شود ؛کسانی که ماده خام تولید می کنند باید مالیات سنگین پرداخت کنند تا مانع صادرات مواد خام شوند. دهقانی با اشاره به دریافت بهره مالکانه از معادن گفت: این کار دولت تخطی از قانون است و منجر به کاهش انگیزه در معدن داران می شود. وی اظهار داشت:بخش معدن نیاز به وضع قوانین جدید و اصلاح و بازنگری تعرفه ها دارد.وقتی بخش خصوصی در این حوزه سرمایه گذاری می کند اگر خوراکش تامین نشود دلسرد می شود؛دولت باید در خصوص تامین خوراک بخش خصوصی تضمین های لازم و کافی بدهد. دهقانی عنوان کرد:معتقدم امورات باید به بخش خصوص واگذار شود. با توجه به حجم کاری بالا در حوزه معدن ؛می طلبد که تشکیلاتی ایجاد شود تا به موازات دولت در جهت رفع مسائل و مشکلات بخش معدن و صنایع معدنی فعالیت کند.        
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید