پیش‌بینی تولید ۴۲۰ هزار تن بذر گندم در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 111104
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1394 - 20:35
اتاق نیوز - معاون کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به 420 هزار تن بذر گندم در کشور تولید شود....
اتاق نیوز - معاون کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به 420 هزار تن بذر گندم در کشور تولید شود.

معاون کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت:‌ با توجه به اهمیت استراتژیک تولید بذر گندم سالم و گواهی شده، پاییز سال گذشته برنامه مصوب کشت بذر گندم در سطح 180 هزار هکتار طراحی شد که 90 هزار و 800 هکتار آن گندم آبی و 89 هزار و 31 هکتار مربوط به گندم دیم بوده است.

وی با بیان این که بیش از 95 درصد تولید بذر و گندم توسط 200 شرکت خصوصی و پیمانکاران تولید بذر صورت می‌گیرد، افزود: اکنون برداشت بذر گندم در استان‌های گرمسیر مانند سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، ایلام، جنوب فارس و خوزستان رو به اتمام است.

مبصر اذعان داشت:‌ تاکنون 100 هزار تن بذر گندم خریداری شده و خرید بذر در مناطق معتدل آغاز و در مناطق سردسیر تا یک ماه دیگر انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هزینه تولید بذر گندم بالا است، تصریح کرد:‌ هزینه تولید هر کیلوگرم بذر گندم هزار و 600 تا هزار و 700 تومان است و وزارت جهاد کشاورزی هر سال به هر کیلوگرم بذر تولیدی گواهی شده 300 تومان یارانه پرداخت می‌کند.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال ابراز امیدواری کرد با اعلام یارانه بذر گندم در روزهای آینده وضعیت تولیدکنندگان بذر مشخص شود.

وی در مورد بهبود کمیت و کیفیت سیستم‌های فرآوری بذر نیز گفت:‌تا دو سال آینده به کمک مرکز توسعه و مکانیزاسیون کشاورزی 200 شرکت تولید بذر غلات به ماشین‌های جداسازی ثقلی مجهز می‌شود که موجب بهبود کیفیت بذرهای تولیدی و کشت و کار می‌شود.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در مورد کشت بذر جو نیز در استان‌های کشور نیز گفت:‌ برنامه کشت 15 هزار هکتار بذر جو را برای امسال داریم و پیش‌بینی می‌کنیم از این سطح، 40 هزار تن بذر جو در طبقات مختلف تولید شود.

وی افزود: قیمت بذر جو تابعی از قیمت دانه جو در بازار است و از این رو دارای نوساناتی است.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید