اختصاص رتبه هفتم جهانی علم آناتومی به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 111990
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1394 - 11:06
اتاق نیوز - مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشي گفت: ایران با پیشرفت کمی و کیفی در علم آناتومی (علوم تشریحی)، رتبه هفتم را در میان 154 کشور دنیا، به خود اختصاص داده است....
اتاق نیوز - مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشي گفت: ایران با پیشرفت کمی و کیفی در علم آناتومی (علوم تشریحی)، رتبه هفتم را در میان 154 کشور دنیا، به خود اختصاص داده است.
محمدتقی جغتایی افزود: این رتبه براساس آخرین بررسی های انجام شده توسط مرکز معتبر و معروف بین المللی اطلاعات SJR بوده که روی وب سایت این مرکز نیز قابل مشاهده است. وی اظهار کرد: سطح علمی ایران در علم آناتومی از سطح کمی و کیفی بالاتری نسبت به کشورهایی همچون فرانسه، استرالیا، ترکیه، هلند و هند قرار دارد و 6 کشور اول در این زمینه نیز به ترتیب کشورهای آمریکا، چین، آلمان، ایتالیا، انگلیس و ژاپن هستند. رئیس انجمن آناتومی ایران تاکید کرد: ارزیابی این مرکز بین المللی از وضعیت پیشرفت کشورها در علوم مختلف (اعم از پزشکی و مهندسی) و شاخه های گوناگون علمی، فقط به لحاظ کمیت فعالیت نبوده بلکه کیفیت فعالیت‌ها، حتی کیفیت مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر علمی جهان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: مرکز اطلاعات SJR، همه ساله پیشرفت کشورها در علوم مختلف را به لحاظ تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی، میزان رجوع دانشمندان و متخصصان جهان به این مقالات، H.index  آنها مورد ارزیابی قرار داده و در سطح بین الملل منتشر می‌کند. جغتایی همچنین گفت: همین بررسی ها در سال 2011 میلادی نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران از جهت پیشرفت در علم آناتومی در جهان، مقام سیزدهم را داشته که بتدریج به رتبه هفتم جهانی ارتقاء یافته است. مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشي تصریح کرد: آخرین اطلاعات منتشر شده در این مرکز بین المللی علمی و مقایسه آنها در میان کشورها و در زمینه علوم مختلف، نشان می دهند که رتبه ایران در علم آناتومی حتی از دیگر رشته ها در علوم پایه و بالینی پزشکی ایران، بالاتر است. رئیس انجمن آناتومی ایران، پیشرفت ایران در علم آناتومی را مدیون فعالیت متخصصان، محققان و دانشمندان ایران در حوزه های سلولهای بنیادی، بیولوژی تولید مثل، نوروآناتومی، مهندسی بافت و رشد و نمو دانست که با انجام مطالعات، تحقیقات و انتشار نتایج آن در مجلات معتبر علمی بین المللی، به پیشرفت علم آناتومی در ایران کمک کردند. جغتایی درعین حال نیاز متخصصان رشته آناتومی در ایران را  توجه بیش از پیش به آناتومی بالینی و آناتومی کارکردی ذکر کرد و گفت:  انشاالله با فعالیت بیشتر در این زمینه ها، شاهد پیشرفت هرچه بیشتر کشورمان در رشته آناتومی باشیم. وی با اشاره به اینکه اساس علوم پایه پزشکی، آناتومی است، گفت: آناتومی رشته ای است که ساختار بدن، نحوه رشد، ساختار سیستم های بدن، ساختار ارگانهای بدن و بافت ها را در سطح انواع "میکروسکوپیک" و "ماکروسکوپیک" مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد. مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشي اهمیت این علم را به ویژه در تشخیص و درمان بیماری‌ها بیان کرد و افزود: اگر پزشک ساختار بدن و هر یک از سیستم ها و اعضای بدن را نداند، نسبت به کارکرد و چگونگی رشد این بخش ها آگاهی نداشته و لذا در زمان بیماری، نمی‌داند که چه تغییری در بخش های مختلف بدن بوجود آمده است تا بتواند نسبت به درمان آن اقدام کند.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید