تفاهمنامه سرمایه گذاری انتقال آب از دریای عمان به کرمان امضا شد | اتاق خبر
کد خبر: 112172
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1394 - 07:00
اتاق نیوز -  تفاهمنامه سرمایه گذاری طرح تامین، تصفیه و انتقال آب شرب از دریای عمان به استان‌های هرمزگان و کرمان بین استانداری و سازمان عمران کرمان منعقد شد....
اتاق نیوز -  تفاهمنامه سرمایه گذاری طرح تامین، تصفیه و انتقال آب شرب از دریای عمان به استان‌های هرمزگان و کرمان بین استانداری و سازمان عمران کرمان منعقد شد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از مهر، استاندار کرمان در جلسه انتقال آب از عمان به کرمان، بحران آب در استان کرمان را مهمترین مشکل استان کرمان دانست و اظهار داشت: تاکنون برای رفع این مشکل اقدامات گوناگونی صورت گرفته است که می توان به صرفه جویی در بخش کشاورزی به عنوان اولین اقدام اشاره کرد.

علیرضا رزم حسینی گفت: اجرای طرح همیاران آب، تغییر الگوی کشت استان کرمان به محصولات کم آب مانند زعفران و گل محمدی و استفاده از سیستم آبیاری قطره ای اقدامات موثر برای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی هستند.

وی از جذب بیشترین اعتبارات بحث آبیاری تحت فشار در استان کرمان خبر داد و افزود: تنها در سال گذشته ۱۷ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان کرمان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شدند که طرحی دائمی بوده و ادامه خواهد یافت.

رزم حسینی اجرای طرح های انتقالی آب به استان کرمان را یکی دیگر از اقدامات انجام شده برای خروج از بحران خشکسالی بیان کرد و گفت: برای این منظور سه طرح انتقال آب به استان صورت خواهد.

وی انتقال آب از دریای عمان به استان کرمان را بزرگترین طرح آبرسانی دانست و تصریح کرد: این یک اتفاق تاریخی است و برای اولین بار در کشور طرحی با این عظمت برای انتقال آب شرب با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرایی می شود.

رزم حسینی در ادامه اظهار داشت: در این طرح ۲.۸ مترمکعب در ثانیه آب از دریای عمان به استان های کرمان و هرمزگان منتقل می شود.

استاندار کرمان ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح از مهاجرت ها جلوگیری شده و در مسیر آن تمدن جدیدی به وجود آید.

رزم حسینی از طرح انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان به عنوان یکی از طرح های انتقال آب نام برد و گفت: فاز اول این طرح برای بخش صنعت به مرحله اجرایی رسیده است.

وی تصریح کرد: در این طرح سالانه ۱۱۰ میلیون مکعب آب برای استفاده در بخش صنعت وارد استان کرمان و یزد می شود.

رزم‌حسینی اضافه کرد: توافق کلی با صندوق توسعه ملی در حدود دو میلیارد دلار برای انتقال آب داریم و به طور قطع در سطح استانی و ملی همه تلاش را برای تسریع در روند کار انجام می‌دهیم.

در این جلسه تفاهمنامه سرمایه گذاری طرح تامین، تصفیه و انتقال آب شرب از دریای عمان به استان های هرمزگان و کرمان بین استانداری و سازمان عمران کرمان امضا شد.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید