نتیجه ممنوعیت ثبت سفارش برنج/60تا 70 درصد برنج وارداتی از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 112864
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1394 - 12:57
بازرگانی دولتی 450 تن برنج وارداتی در انبارها ذخیره داشته که اکنون آن را وارد بازار کرده است این کار در جهت تامین نیاز بازار انجام شده است؛ اما در حقیقت نیاز به واردات
بازرگانی دولتی 450 تن برنج وارداتی در انبارها ذخیره داشته که اکنون آن را وارد بازار کرده است این کار در جهت تامین نیاز بازار انجام شده است؛ اما در حقیقت نیاز به واردات حس می شود.
رئیس انجمن وارد کنندگان برنج، گفت: مصرف برنج در کشور سالانه 3 میلیون و 300 هزار تن است که یک میلیون و 700 هزار تن آن در داخل تولید می‌شود و مابقی باید از طریق واردات تامین شود. به گزارش ایلنا، سید احمد به حق در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد، اظهار کرد: برنج وارداتی متقاضیان خود را دارد درست مثل برنج داخلی به همین خاطر واردات در بازار مصرف برنج داخلی تاثیری نخواهد گذاشت. دولت با مدیریت صحیح واردات توان حل مشکلات را دارد رئیس انجمن وارد کنندگان برنج با اشاره به ممنوعیت ثبت سفارش برنج، گفت: دولت با مدیریت صحیح واردات توان حل مشکلات را دارد؛ ممنوعیت برای واردکنندگان خوب نیست چرا که به محض رفع ممنوعیت حرص و ولعی در وارد کنندگان ایجاد شده که از آن طرف سبب افزایش قیمت در کشورهای مبدا می‌شود. به حق تاکید کرد: بازرگانی دولتی 450 تن برنج وارداتی در انبارها ذخیره داشته که اکنون آن را وارد بازار کرده است این کار در جهت تامین نیاز بازار انجام شده است؛ اما در حقیقت نیاز به واردات حس می شود. وی در خصوص کیفیت برنج هندی وارداتی اظهار کرد: هند سالانه 110 میلیون تن تولید برنج دارد که تنها 10 میلیون تن آن را به 50 کشور دنیا از جمله ایران صادر می‌کند که از این رقم 15 درصد به بازار ایران صادر می‌شود، در کنار این موضوع با سخت‌گیری‌ وزارت بهداشت 11 آیتم روی کیسه‌های برنج وارداتی از جمله پروانه ثبت، تاریخ تولید و نوع برنج درج می‌شود و واردکنندگان رسمی ترجیح می‌دهند برند خود را با برنج بی‌کیفیت خراب نکنند. افزایش واردات برنج از هند بحث یکی دو سال اخیر نیست مرتضی شاه‌حسینی، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان برنج نیز که در این نشست حضور داشت، اظهار کرد: طرح ساماندهی بازار را از یک سال پیش تقدیم ستاد تنظیم بازار کردیم، ولی با گذشت یک سال هنوز این طرح به نتیجه نرسیده است. شاه‌حسینی در پاسخ به اینکه برخی تهاتر برنج در مقابل نفت را در زمان تحریم عاملی برای افزایش واردات می‌دانند گفت: افزایش واردات برنج از هند بحث یکی دو سال اخیر نیست، بلکه از اوایل دهه 80 این موضوع افزایش یافت. وی در خصوص محدودیت واردات برنج، اظهار کرد:این محدودیت‌ها جز این که زمینه قاچاق را فراهم کند چیزی در پی ندارد؛ درحال حاضر ماهانه 50 هزار تن برنج به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که اگر این میزان از مبادی رسمی وارد شود 60 میلیارد تومان به دولت رسما عوارض پرداخت می‌شود شاه حسینی تاکید کرد: طی 6 ماه اخیر با بسته شدن ثبت سفارش و ممنوعیت واردات 60 تا 70 درصد برنج وارداتی از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود. هیچ محصولی بدون شناسنامه وارد کشور نمی‌شود همچنین کشاورز،دبیر انجمن واردکننده برنج نیزاظهار کرد: متاسفانه طرح انتزاع در کشور اجرا نشده است؛ بنابراین انتظار قانونگذاراز این طرح که مدیریت تامین محصولات کشاورزی از محل تولید یا واردات است محقق نشده است. وی افزود: هیچ محصولی بدون شناسنامه وارد کشور نمی‌شود؛ همچنین با ایجاد کد رهگیری می‌توان موضوع واردات برنج را رصد کرد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید