معاون وزير صنايع و معادن: تنها 40 مورد از معادن كشور در دست بخش دولتي است | اتاق خبر
کد خبر: 1142
تاریخ انتشار: 22 تیر 1390 - 07:33

 

معاون وزير صنايع و معادن گفت: چهار هزار و 600 معدن در كشور وجود دارد كه تنها 40 معدن آن در دست بخش دولتي است.

اتاق نیوز ـ  'وجيه الله جعفري' روز سه شنبه در آيين افتتاحيه نهمين اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي معدن ايران در همدان افزود: براي ارتقاي جايگاه ويژه معدن در كشور در بحث اكتشاف معادن بايد از پتانسيل هاي موجود در كشور استفاده بهينه كرد و بهره برداري صحيح از منابع معدني را مد نظر داشت.

وي ادامه داد: بهره برداري موثر و صحيصح از مواد معدني با هدف ارزش افزوده بالا اقدامي است كه بايد از آن به نحو شايسته اي استفاده كرد. جعفري به عضويت 23 هزار نيروي متخصص و مجرب در سازمان نظام مهندسي معدن كشور اشاره كرد و اظهار داشت: 9 فعاليت در راستاي اجراي ماده چهار قانون نظام مهندسي براي اين تشكل تعريف شده است.

جعفري اظهار داشت: هشت سال از تشكيل سازمان نظام مهندسي معدن ايران مي گذرد و در اين مدت متاسفانه انتظارات ما از اين بخش به طور كامل محقق نشده است.

وي با تاكيد بر اينكه ميزان اثر بخشي اين مجموعه بيش از اينها است گفت : اين تشكل دولتي با استفاده از نيروهاي متخصص خود مي تواند زمينه هاي تحقق اين انتظارات را فراهم كند. جعفري بخش صنعت و معدن را پيش قراول سال جهاد اقتصادي دانست و افزود : سازمان نظام مهندسي در ارتقاي سطح و جايگاه بخش صنعت و معدن در سال جهاد اقتصادي نقش بسزايي دارد.

وي به سهم 32 درصدي محصولات بخش معدن و صنايع معدني از صادرات غير نفتي و سهم 46.5 درصدي از صادرات صنعتي و معدني سال 89 اشاره كرد و گفت : مجموع اين ميزان صادرات زمينه هاي رشد مناسبي رادر اين بخش فراهم كرده است. رييس سازمان نظام مهندسي معدن ايران نيز در اين آيين گفت : بحث نظام مهندسي در تمامي جوامع ارزش و از اهميت ويژه اي برخوردار است و از آنجا كه تلاش هاي مهندسي براي رفاه و بهبود زندگي مردم در حال و آينده جوامع موثر است لذا اين مقوله اكنون نقشي محوري پيدا كرده است .

'هرمز ناصر نيا' افزود: نظام مهندسي تدوين مقررات و اجراي ساز و كارهاي علمي در فعاليت هاي مهندسي را بر عهده دارد .

وي گفت: اجلاس اعضاي اصلي هيات مديره سازمان نظام مهندسي معدن كشور هر ساله در يكي از استان ها برگزار مي شود كه امسال استان همدان ميزبان اين اجلاس است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید