صنعت کابل نیاز به سرمایه‌گذار خارجی ندارد/ 70درصد ظرفیت تولید خالی است | اتاق خبر
کد خبر: 114927
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1394 - 22:30
اتاق نیوز - دبیر کمیته حمایت از ساخت داخل سندیکای برق ایران ضمن رد ادعای مدیر عامل برق منطقه‌ای تهران مبنی بر نیاز صنعت تولید کابل به سرمایه‌گذاری خارجی، از رکود در ...
اتاق نیوز - دبیر کمیته حمایت از ساخت داخل سندیکای برق ایران ضمن رد ادعای مدیر عامل برق منطقه‌ای تهران مبنی بر نیاز صنعت تولید کابل به سرمایه‌گذاری خارجی، از رکود در بخش مسکن و واردات برای پروژه‌های عمرانی به عنوان تنها مشکلات پیش‌روی این صنعت نام برد.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از فارس، مدیر عامل برق منطقه‌ای تهران در حاشیه بازدید امروز خبرنگاران از خط 400 کیلوولت وردآورد- سیاه‌بیشه در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس از تمهید شرایط لازم برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در صنعت تولید کابل کشور خبر داد و گفت: نامه‌ای از طریق وزارت نیرو به وزارت امور اقتصادی و دارایی‌ نوشتیم که مجوز این کار را به ما بدهند تا این طرح را آغاز کنیم. سید زمان حسینی در حالی از تصمیم وزارت نیرو برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این صنعت خبر می‌دهد که صادق صیاد دبیر کمیته حمایت از ساخت داخل سندیکای برق ایران در گفت و گو با فارس فعالیت تولیدکنندگان داخلی کابل را زیر 30 درصد ظرفیت اسمی عنوان کرد و ادامه داد: صنعتی که به دلیل رکود در تقاضا با فاصله زیاد از ظرفیت اسمی فعالیت می‌کند، نیاز به تامین مالی برای سرمایه‌گذاری جدید ندارد.

*بیش از 150 کارخانه تولید کابل در کشور فعال هستند

صیاد تعداد واحدهای صنعتی فعال در زمینه تولید کابل را بیش از 150 کارخانه و ظرفیت تولید را بالاتر از 800 هزار تن برآورد کرد و افزود: 70 درصد ظرفیت تولید این صنعت به واسطه دو عامل کاهش تقاضا و واردات بلا استفاده مانده‌است. وی با استناد به آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان واردات کابل در سال های 1392 و 1393 را در حدود58 و 58.6 میلیون دلار دانست و گفت: بخش عمده واردات صورت‌ گرفته، مربوط به کابل‌های قطر بالا است و این نوع از کابل‌ها در پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشتری اصلی برای آن‌ها وزارت نیرو است. صیاد این میزان از واردات را با توجه به وضعیت صنعت کابل کشور فاقد توجیه فنی قلمداد و از زیرساخت‌های فیزیکی از جمله ماشین‌آلات و تجهیزات تولید به عنوان نخستین مزیت رقابتی این صنعت در ایران یاد کرد. وی با اشاره به سهم 17 درصدی رشته برق از جمعیت بیش از 4 میلیون نفری دانشجویان کشور اظهار کرداشت: با توجه به اقبال دانشجویان به این رشته، صنعت برق ایران از نیروی انسانی متخصص کافی برخوردار است. دبیر کمیته حمایت از ساخت داخل سندیکای برق عامل سوم در اثبات توانایی صنعت تولید کابل را بلوغ تکنولوژی این بخش از صنعت در تولید محصول و ساخت ماشین آلات معرفی کرد و در توضیح عامل چهارم افزود: اکثر شرکت‌های تولید‌کننده کابل در بخش خصوصی اقتصاد فعالیت دارند و از سیستم های مدیریتی کارا بهره می‌گیرند.

*پیشینه 50 ساله صنعت کابل در ایران

صیاد از وجود مواد اولیه فراوان و در دسترس به عنوان نقطه اتکای دیگر این صنعت یاد کرد و ادعا کرد: پیشینه 50 ساله صنعت کابل در ایران، این صنعت را به سطحی از بلوغ رسانده که توانایی رقابت در عرصه صادرات به کشورهای منطقه را نیز دارد. وی با اشاره به پروژه‌های عمرانی و بخش مسکن به عنوان دو مشتری اصلی برای تولیدات این صنعت، افزود: رکود در بخش مسکن و واردات در بخش پروژه های عمرانی، کارخانه‌های تولیدکننده کابل را با بحران در فروش مواجه ساخته است.

*آمادگی تولیدکنندگان کابل و عرض اندام در بازارهای خارجی

صیاد در انتها با تاکید بر این که ظرفیت و آمادگی تولیدکنندگان کابل در سطحی است که قابلیت پاسخگویی سریع حتی به تغییرات شدید در تقاضای محصولات را دارا هستند، گفت: صنعت سیم و کابل این پتانسیل را دارد که در بازارهای خارجی عرض اندام کرده و دولت را در رشد صادرات غیر نفتی یاری رساند.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید