خواجوی در گفتگو با اتاق نیوز:دولت ،بخش خصوصی را ورشکست کرده است | اتاق خبر
کد خبر: 115919
تاریخ انتشار: 1 تیر 1394 - 09:50
اتاق نیوز: رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: دولت با تصویب قوانین و ضوابطی که با شرایط اقتصادی روز هماهنگی ندارد؛ ژستی اروپایی گرفته و منجر به ورشکستگی ب
اتاق نیوز: رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان لرستان گفت: دولت با تصویب قوانین و ضوابطی که با شرایط اقتصادی روز هماهنگی ندارد؛ ژستی اروپایی گرفته و منجر به ورشکستگی بخش خصوصی شده است.
رضا خواجوی نائب رئیس خانه صنعت و معدن با اشاره به تزریق نشدن نقدینگی از سوی دولت در بخش خصوصی به اتاق نیوز اعلام کرد: بارها و بارها شنیده شده که تزریق نقدینگی از سوی دولت به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است ؛اما این تا به امروز قوانین اجرا نشده و از سویی دیگر اهلیت برای کسب این نقدینگی، شامل حال کنونی بخش خصوصی نمی شود. وی ادامه داد: زیرا ضوابط و قوانینی از سوی دولت برای بخش خصوصی تکلیف شده ا که با شرایط اقتصادی و ورشکستگی واحدهای تولیدی، صنعتی و... تناسب و سنخیت ندارد. خواجوی با مد نظر قرار دادن برخی از ضوابط ها به منظوراخذ اعتبار افزود: بانک از میزان چک های برگشتی برای دریافت تسهیلات سوال می کند و یا دولت، تراز سود چند ساله را ملاک قرار می دهد. اکنون این سوال مطرح است اگر واحدی دارای نقدینگی بوده و فعالیتش سود آور است؛ آیا نیاز به اخذ تسهیلات و اعتبار دارد؟ وی این سیاست های حمایتی را یکسویه و به نفع دولت دانست و گفت: باید دولت به فکر گره گشایی از واحدهای ورشکسته ای باشد که درصدد تولید هستند. آیا شرکت های دولتی همچون ایران خودرو، شرکت ملی نفت و... که با رانت و امتیازات دولتی فعالیت می کنند، تراز مثبتی داشته و یا سودآوری کرده اند؟ خواجوی تاکید کرد: از این رو نباید انتظار داشت که بخش خصوصی که بدون حمایت بوده و تنها در مقابل تحریم ها، رکود و تورم ایستادگی کرده است برای دریافت تسهیلات تزار مثبت ارائه دهد. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان لرستان تزریق سرمایه را تنها را ه نجات بخش خصوصی عنوان کرد افزود: دولت به واحدهایی سرمایه تزریق می کند که توجیه و سود اقتصادی داشته باشد و این نگرش دولت شامل حال اکثر واحدهای تولید و صنعتی نمی شود. وی یادآور شد: آمریکا در زمان دوران رکود، بدون داشتن رویکرد سودآور ی و بازده، به برخی از کارخانجات همچون جنرال، وام بدون بهره پرداخت کرده و آنان را از ورشکستگی نجات داد. اما در ایران واحدهای تولیدی و کارخانجات با انبوهی از چک های وصول نشده و یا بدهی های بانکی رو به رو هستند که برای آنان هیچ تدبیری اندیشیده نشده است. وی قوانین و ضوابط دولت را در تزریق نقدینگی ژستی اروپایی دانست و گفت: این ژشت برای بخش خصوصی که شکمی اتیوپی دارد و با شرایط سختی دست و پنجه نرم می کند، کارگشا و درمانگر نیست. خواجوی اعلام کرد: شرایط اخذ تسهیلات با شرایط روز بخش خصوصی همخوانی ندارد و با این ضوابط واحدهای تولید و بخش خصوصی نمی توانند تسهیلاتی را دریافت کنند به طوری که دولت توانسته با ایجاد این شرایط، قانون را دور زند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید