بانک مرکزی به اعلام آمار ادامه داد/ تورم خرداد به 15.6 درصد رسید | اتاق خبر
کد خبر: 117063
تاریخ انتشار: 5 تیر 1394 - 11:34
اتاق نیوز - با وجود مصوبه اخیر شورای عالی آمار مبنی بر محدود شدن انتشار آمار اقتصادی به مرکز آمار، بانک مرکزی با استناد به قانون برنامه پنجم توسعه اعلام را متوقف نکرد...
اتاق نیوز - با وجود مصوبه اخیر شورای عالی آمار مبنی بر محدود شدن انتشار آمار اقتصادی به مرکز آمار، بانک مرکزی با استناد به قانون برنامه پنجم توسعه اعلام را متوقف نکرد و از تورم 15.6 درصدی خردادماه خبر داد.
آنطور که اخیرا عادل آذر-رییس مرکز آمار- اعلام کرد شورای عالی آماربه منظور تاکید بر ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه در رابطه با تعیین مرکز آمار به عنوان مرجع رسمی انتشار آمار در کشور، تصویب کرد که انتشار آمارهای اقتصادی به این مرکز محدود خواهد شد، مصوبه ای که البته با واکنش هایی نیز همراه بود. اما همانطور که سیف -رییس کل بانک مرکزی- عنوان کرده بود "حذف آمار بانک مرکزی نه مطرح، نه ممکن و نه مثبت است و با استناد به قانون برنامه پنجم، بانک مرکزی در آینده نیز به فعالیت های آماری خود ادامه خواهد داد"، این جریان نیز ادامه دار شد و بانک مرکزی رشد اقتصادی سال 1393 که مرکز آمار تاکنون هیچ رقمی ازآن را اعلام نکرده و همچنین تورم خراد ماه را به عنوان دو آمار مهم اقتصادی منتشر کرد. البته آنطور که بانک مرکزی هم در این رابطه توضیح داده این بانک در چارچوب بند "ج" ماده 54 قانون برنامه پنجم که در بند "الف" آن مرکز آمار مرجع رسمی انتشار آمار تعیین شده، نسبت به اعلام آمار اقتصادی اقدام کرده است. در بند "ج" این ماده قانونی به سایر دستگاه های اجرایی نیز اجازه داده شده است تا در حدود وظایف قانونی و در حیطه ضوابط و استانداردهای مورد تایید شورای عالی آمار نسبت به تولید آمار تخصصی حوزه خود اقدام کنند. بر اساس آمار منتشره بانک مرکزی ،شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در خرداد ماه امسال به عدد225.5 رسید که نسبت به ماه قبل1.7 درصد افزایش یافت. این در حالی است که تورم دوازه ماهه منتهی به خرداماه برخلاف ماههای گذشته اندکی افزایش یافته و با رشد 0.1 درصدی نسبت به ماه قبل به 15.6 درصد رسیده است. این درحالی است که مرکز آمار در روزهای گذشته تورم ماه قبل را با 0.1 کاهش 14.2 درصد اعلام کرده بود. همچنین تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل)مورد گزارش بانک مرکزی در خرداد نسبت به اردیبهشت ماه در 16.2 درصد ثابت مانده و تغییری نداشته است شاخصی که مرکز آمار آن را با کاهش 0.5 درصدی 14.2 درصد اعلام کرد.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید