راسخ:افزایش تعداد کمیسیون ها منجر به کاهش کارآیی آنها می شود | اتاق خبر
کد خبر: 118506
تاریخ انتشار: 10 تیر 1394 - 12:03
اتاق نیوز- چنانچه هیات نمایندگان قصد دارند تا کمیسیون های جدید شکل دهند؛ بهتر است به جای اعمال نظرهای شخصی کار مطالعاتی انجام شود و با توجه به نیاز فعالان اتاق ،کمیسی...
اتاق نیوز- چنانچه هیات نمایندگان قصد دارند تا کمیسیون های جدید شکل دهند؛ بهتر است به جای اعمال نظرهای شخصی کار مطالعاتی انجام شود و با توجه به نیاز فعالان اتاق ،کمیسیون ها شکل گیرد.
محمد مهدی راسخ عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار اتاق نیوز گفت:معتقدم قبل از انجام هر کاری باید کار کارشناسی و مطالعاتی انجام شود؛بر همین مبنا در دور گذشته برای کمیسیون های اتاق ایران دو برنامه استراتژیک نوشتیم و بر اساس آن ساختار اتاق را تعریف کردیم .در تدوین این دو برنامه به ضروریات و مقتضیات کشور و نیازهای فعالان اقتصادی و مخاطبان اتاق توجه کردیم و نیز ساختار اتاق های بازرگانی کشورهای همسایه ،کشورهای توسعه یافته و نیز کشورهای اسلامی را مورد بررسی قرار دادیم و بر اساس آن نقشه راه اتاق را تعیین کردیم. وی افزود:اکنون نیز چنانچه هیات نمایندگان قصد دارند تا کمیسیون های جدید شکل دهند؛ بهتر است به جای اعمال نظرهای شخصی کار مطالعاتی انجام شود و با توجه به نیاز فعالان اتاق ،کمیسیون ها شکل گیرد. دبیرکل سابق اتاق بازرگانی تهران با بیان این که در دوره گذشته چند کمیسیون جدید مانند کمیسیون کسب و کار،کار آفرینی و مقررات در اتاق تهران راه اندازی کردیم؛گفت: محیط کسب و کار کشور با مشکلات عدیده ایی مواجه است و تشکیل کمیسیون فضای کسب و کار ضروری بود.همچنین بحث های جدیدی که در خصوص مسئولیت اجتماعی فعالان اقتصادی وجود داشت؛ باعث شد تا کمیسیون امور اجتماعی و تشکل ها را راه اندازی کنیم تا به مسئولیت های اجتماعی اتاق و نیز تقویت تشکل ها و بنگاه های اقتصادی بپردازد و مسائل مربوط به توانمند سازی تشکل ها را دنبال کند. وی با یادآوری این که از دوره پنجم تا هفتم در اتاق حضور داشته ام ؛گفت: عملکرد کمیسیون ها در دوره ششم بهتر از دوره پنجم و در دور هفتم بهتر از دوره ششم بود یعنی یک روند رو به رشد و سیر تکاملی مثبت داشته است .در کل می توان گفت کمیسیون ها از کارنامه قابل قبولی برخوردارند. همچنین کمیسیون های صنعت و کشاورزی و نیز کمیسیون فضای کسب و کار و امور تشکل ها که در دوره هفتم تشکیل شد تاثیر بسیار مثبتی داشتند . با ادامه این روند و استفاده از کارمندان متخصص در کنار کمیسیون ها و همچنین ارتباط با مسئولان دولتی و مجلس کمیسیون ها می توانند روز به روز نقش پررنگ تر و سازنده تری در صحنه اقتصادی کشور ایفا کنند. وی با اشاره به این که ما در اتاق تهران 8 کمیسیون را دیده بودیم که این تعداد برای 60نفر اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران زیاد بود؛اظهار داشت: دولتی ها معمولا کمتر در کمیسیون ها حضور پیدا می کنند و اتکای کمیسیون ها بر 40 نفر اعضای بخش خصوصی است .اما به دلیل این که در اتاق تهران هر فرد می تواند در یک تا دو کمیسیون حضور داشته باشد بنابراین کمیسیون ها خیلی خلوت نشد.اما واقعیت این است؛ چنانچه تعداد کمیسیون ها بیشتر شود حضور اعضا کمتر خواهد شد و کارایی لازم را نخواهند داشت. وی با تاکید بر این که باید کمیسیون هایی که مسائل مهم ملی و منطقه ایی را پیگیری می کنند تشکیل شوند؛تصریح کرد:همچنین کمیسیون ها با توجه به شرایط استان خود می توانند کمیسیون های جدید تشکیل دهند یا به بعضی کمیسیون ها بیشتر توجه کنند.برای مثال استانی که منابع معدنی غنی دارد باید کمیسیون معدن را تقویت کند یا استانی که کشاورزی خوبی دارد طبعا باید کمیسیون این بخش را ارتقا دهد. راسخ ادامه داد: باید به نحوی برنامه ریزی کرد تا هم عناوین کمیسیون ها کامل و جامع باشد؛به گونه ایی که بتواند مسائل محیط کسب و کار و اقتصاد کشور را پوشش دهد و هم تعداد شان زیاد نباشد که باعث کاهش کارایی آن ها شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید