انتظار آلمانی‌ها برای لغو تحریم‌های ایران | اتاق خبر
کد خبر: 119730
تاریخ انتشار: 15 تیر 1394 - 13:30
اتاق نیوز - خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به احتمال حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 که لغو تحریم‌ها را در پی خوهد داشت، نوشت: صادرکنندگان آلمانی چشم انتظ...
اتاق نیوز - خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به احتمال حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 که لغو تحریم‌ها را در پی خوهد داشت، نوشت: صادرکنندگان آلمانی چشم انتظار قراردادهای پرسود پس از تحریم‌های ایران هستند.
ایران و آلمان در گذشته روابط تجاری و فرهنگی زیادی با یکدیگر داشته‌اند که به قرن نوزدهم باز می‌گردد. آلمان بر خلاف انگلیس و روسیه هیچ گاه سوابق امپریالیستی در منطقه نداشته است و این امر سبب شده تا این کشور به یک هم پیمان دوست داشتنی تبدیل شود. شرکت‌های آلمانی در اواخر دهه 1930 در بسیاری از پروژه‌های صنعتی ایران شامل خطوط راه آهن مشارکت داشتند اما در سالهای اخیر به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه تهران، کشورهای دیگری چون امارات متحده عربی، کره جنوبی، چین، ترکیه و هند جای آلمان را در اقتصاد ایران گرفته‌اند. حجم صادرات آلمان به ایران از حدود 4و نیم میلیارد یورو در سال 2005 به 1/8 میلیارد در سال 2013 کاهش یافت. به گزارش رویترز، بسیاری از صادر کنندگان آلمانی در انتظار قراردادهای پرسود پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران به سر می‌برند که پس از حصول یک توافق هسته‌ای با تهران ممکن خواهد شد. با این حال، اغلب مدیران شرکت‌های آلمانی نسبت به منافعشان در ایران محتاط هستند. چون نگران محدودیت‌هایی هستند که آمریکا بیش از اروپا برای روابط تجاری با ایران قرار داده است. آمریکا طی سالهای اخیر چند بانک اروپایی را به بهانه انجام معاملات با ایران هدف جریمه‌های سنگین قرار داده است. به عنوان مثال سخنگوی شرکت زیمنس گفت که پیش از هر گونه اقدامی در انتظار نتیجه مذاکرات هسته‌ای تا پایان هفته جاری هستند و اگر تغییری ایجاد شود، آنها وارد عمل خواهند شد. این مساله برای سیاستمداران آلمان نیز امری ناخوشایند است چون مجبورند به تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهند. در حالی‌که این کار برای صنعت آلمان سودمند نخواهد بود. یک منبع نزدیک به دولت آلمان دراین باره گفت که آلمان بر سر یک دو راهی قرار دارد. صنعت این کشور مشتاق حضور در ایران است اما نگران است که اگر بخواهد منتظر بماند، فرانسوی ها یا حتی آمریکایی‌ها پیش از آنها بتوانند وارد بازار ایران شوند. مارتین هرنکنچت، رئیس یک شرکت بزرگ تجهیزات حفاری در جنوب آلمان که خود را به دقت برای روز بازگشایی تجارت با ایران آماده می‌کند گفت: اما اگر آنها اکنون وارد شوند، ایرانی‌ها ممکن است بدانند که دیگر نیازی به توافق ندارند چون تحریم‌ها حتی بدون توافق هم در حال از هم پاشیدن است. مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به یک توافق جامع در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی هم اکنون در پایتخت اتریش در جریان است. انتظار می‌رود این رایزنی‌ها تا پایان هفت ژوئیه به نتیجه نهایی برسد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید