رييس سازمان توسعه تجارت : برگزاري20 ميز كشوري كالا | اتاق خبر
کد خبر: 1204
تاریخ انتشار: 5 تیر 1390 - 11:05

رييس سازمان توسعه تجارت ايران گفت: 20 ميز كشوري كالا، خدمات و بازارهاي هدف صادراتي امسال در 14 استان كشور برگزار مي شود.

اتاق نیوزـ حميد صافدل در جلسه ميز كشوري افغانستان در مشهد مقدس افزود: در تلاش هستيم بخشي از اختيارات را به استان‌ها واگذار كنيم و برگزاري ميزهاي كشور در استان‌ها در اين راستاست كه به تناسب تنوع دسترسي به بازارهاي هدف انجام مي شود.

وي اظهار كرد: در صورت استقبال استان‌ها آمادگي داريم فعاليت كشورهاي بيشتري را به بحث و بررسي بگذاريم.

وي با اشاره به بازار افغانستان از تشكيل گروه ويژه‌اي براي پيگيري و ساماندهي امور مربوط به حوزه تجارت افغانستان ظرف هفته آينده خبر داد.

وي با اشاره به انجام مطالعه اي از سوي اين سازمان در بحث نقاط قوت و ضعف و نيز تهديدها و فرصت‌هاي بازار افغانستان، گفت: افغانستان بازار استثنايي است و بايد با جديت هر چه بيشتر حضور پررنگ تر وهماهنگي را در اين بازار داشته باشيم.

رييس سازمان توسعه تجارت ايران افزود: تلاش شده با ترسيم نقشه راه از رقابت هاي غير ضروري و ورود نامطلوب به اين بازار جلوگيري شود.

وي از روساي سازمان هاي بازرگاني استان‌ها خواست كه نگاه شان به اين بازار استاني نباشد زيرا اين بازار براي كشور اهميت دارد در عين آنكه بيشترين آثار آن در حوزه شرق كشور است.

صافدل افزود: حفظ اين بازار مي تواند منجر به تثبيت اشتغال و حفظ جمعيت در مناطق شرقي و مرزي شود.

رييس سازمان توسعه تجارت ايران با تاكيد بر تعريف جديدي از مبادلات با افغانستان گفت: مي توانيم بخشي از واردات و كالاهاي مورد نياز خود را از اين كشور تامين كنيم.

وي با اشاره به درخواست افغان‌ها مبني بر ترجيحات تعرفه‌اي ادامه داد: افغان ها ليست ترجيحات مورد نياز خود را ارائه كرده‌اند و در حال بررسي هستيم اما تاكنون در قانون اين امر يك طرفه ديده نشده و عملا نيازمند دريافت مصوبه مجلس است.

وي ادامه داد: تشكيل كميته بازرگاني مشترك و فعال شدن اتاق مشترك در كابل به عنوان يكي از مباحثي است كه به طور جدي براي توسعه روابط پيگيري مي شود.

رييس سازمان توسعه تجارت ايران افزود: پيگيري تفاهم نامه هاي قبلي در حال انجام است اما بخشي از آنها بلاتكليف مانده كه اميدواريم در جلسه چهارم با افغان ها حل شود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید