موتور کمیسیون های اتاق تهران روشن شد | اتاق خبر
کد خبر: 1213
تاریخ انتشار: 6 تیر 1390 - 11:13

هیات رئیسه شش کمیسیون تخصصی انتخاب شدند

حوزه های مختلف اقتصاد زیر ذره بین فعالان بخش خصوصی

اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران در زمان هایی که از پیش برای برگزاری نخستین جلسه هیات کمیسیون های تخصصی اتاق تهران تعیین شده بود، حضور یافتند تا رییس و نایب رییسان کمیسیون ها و زمان برگزاری جلسات در چهارسال آینده را انتخاب و مصوب کنند.

اتاق نیوز ـ اولین جلسه کمیسیون های تخصصی اتاق تهران در حالی برگزار شد که علاوه بر اعضایی که برای حضور در کمیسیون ثبت نام کرده بودند، اعضای هیات رییسه، دبیرکل و قائم مقام دبیرکل اتاق نیز در تمامی جلسات حضور داشتند و بر فرآیند انتخاب رییس و نواب رییس کمیسیون ها نظارت داشتند.

در روز یکشنبه تکلیف شش کمیسیون از هفت کمیسیون مصوب اتاق تهران برای دوره هفتم آن مشخص شد و تنها کمیسیون فضای کسب و کار، کارآفرینی و مقررات بود که اولین جلسه آن به روز دیگری موکول شد.

یحیی آل اسحاق که در تمام شش جلسه شرکت داشت با تاکید بر اهمیت کمیسیون ها و یا تقدیر از عملکرد مناسب کمیسیون های در دوره گذشته گفت: « در دوره ششم کمیسیون های تخصصی اتاق، پژوهش ها و گزارش های دقیق و خوبی ارائه کردند که بعضی از آنان به دولت، مجلس و سازمان های دولتی مربوط ارائه شد. مطمئنم که در دوره هفتم نیز با تغییراتی که در تعداد و عنوان کمیسیون ها داشته ایم نیز این روند با سرعت و دقت بیشتری تداوم خواهد داشت».

وی افزود:در دوره گذشته هر آن چه از اتاق تهران خارج شد،حاصل تلاش کمیسیون ها بود ودراین دوره نیز به طور قطع،روی تلاش کمیسیون ها حساب خواهیم کرد.

بهرامی ارض اقدس سکان تولید وتجارت را در دست گرفت

اولین نشست روز شنبه مربوط به پرترافیک ترین کمیسیون تخصصی اتاق تهران یعنی کمیسیون تولیدو تجارت بود. این کمیسیون که همزمان با ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن تشکیل شد توانست 34 نفر از اعضای هیات نمایندگان را به خود جلب کند. در اولین جلسه این کمیسیون و در حضور اعضای هیات رییسه اتاق تهران، محسن بهرامی ارض اقدس که در دوره ششم ریاست کمیسیون تجارت را برعهده داشت به ریاست این کمیسیون جدید رسید. ایرج ندیمی نماینده وزارت صنایع در هیات نمایندگان اتاق و محمدرضا نجفی منش فعال حوزه صنعت نیز به عنوان دو نایب رییس این کمیسیون انتخاب شدند.

یحیی آل اسحاق درابتدای این نشست گفت:اتفاق مبارکی است که ادغام دو وزارت خانه بازرگانی وصنایع در اتاق تهران عملی شده وما هم دو کمیسیون تولید وتجارت را در هم ادغام کرده ایم تا به استقبال از ادغام دو وزارت خانه برویم.

حضور رییس اتاق ایران در کمیسیون انرژی

نخستین جلسه کمیسیون انرژی اتاق تهران نیز در حالی به عنوان دومین نشست کمیسیون ها راس ساعت 10 صبح تشکیل شد که محمد نهاوندیان ریاست اتاق بازرگانی ایران به عنوان یکی از اعضای این کمیسیون نیز در جلسه حاضر شد.سید حمید حسینی عضو هیأت رئیسه اتاق تهران درآغاز این نشست به طنز به رئیس اتاق ایران پیشنهاد کرد که نامزد ریاست این کمیسیون شود که این پیشنهاد خنده حضار را به دنبال داشت ومحمد نهاوندیان نیز گفت:امیدوارم با وجود مشغله هایی که دارم،درچهارسال آینده همراه خوبی برای این کمیسیون مهم باشم.

در این جلسه که با حضور هیات رییسه اتاق تهران و فعالان حوزه انرژی از هیات نمایندگان اتاق برگزار شد عوض محمد پارسا رییس سندیکای صنعت برق به عنوان رییس کمیسیون انتخاب شد. مهدی پورقاضی و محمدتقی هاشمیان نیز به عنوان دو نایب رئیس این کمیسیون انتخاب شدند.

حمل و نقل و ارتباطات در پارلمان بخش خصوصی ادغام شد

اگر چه ادغام وزارت ارتباطات و فناوری با دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و منتفی شد اما فعالان بخش خصوصی با توجه به پتانسیل موجود در هیات نمایندگان، حوزه ارتباطات را نیز به کمیسیون حمل و نقل افزودند تا این کمیسیون در دوره هفتم با عنوان حمل و نقل و ارتباطات این حوزه های زیربنایی را تحت نظر داشته باشد. ریاست این کمیسیون نیز برعهده مسعود خوانساری گذاشته شد و نایب رییسی آن نیز به سیده فاطمه مقیمی و توفیق مجدپور رسید که هر سه از فعالان حوزه حمل و نقل و ترابری هستند. در این جلسه هم چنین از وحید صدوقی مدیرعامل همراه اول خواسته شد تا در حوزه ارتباطات در این کمیسیون نقش فعالی برعهده بگیرد.

تشکل ها کمیسیون دار شدند

با توجه به گرایشی که برای حضور موثر و فراگیر تشکل ها در اتاق تهران ایجاد شده بود، در دوره هفتم تصمیم گرفته شد تا تشکلی با عنوان امور اجتماعی و تشکل ها ایجاد شود.ریاست این کمیسیون نیز که با اقبال خوبی از سوی اعضای هیات نمایندگان مواجه شده بود به محمدمهدی راسخ دبیرکل اتاق تهران رسید. حمیدرضا صالحی و پرویز حسابی از دیگر فعالان بخش خصوصی نیز به عنوان دو نایب رییس این تشکل از سوی اعضا انتخاب شدند.

تشکیل کمیسیون جدید سرمایه گذاری و تامین مالی

در اولین ودومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران که دستورجلسه اصلی آن انتخاب و تصویب تعداد و عنوان کمیسیون ها بود، بسیاری از اعضای هیات نمایندگان بر تشکیل کمیسیونی مربوط به مسایلی چون امنیت سرمایه گذاری، تشویق مردم به سرمایه گذاری، جلب سرمایه های مردم، تامین نقدینگی بنگاه های اقتصادی و مسایل پولی و مالی تاکید داشتند که در نهایت کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی با نظر اکثریت اعضا تصویب و جایگزین کمیسیون بانک و بیمه در دوره قبل شد و داوطلبان برای حضور در آن ثبت نام کرده بودند. در اولین نشست این کمیسیون نیز نمایندگان دولتی فعال عمل کردند تا محمدرضا شهیدی تبار نماینده وزارت صنایع به عنوان رییس و ابوالفضل روغنی به عنوان نایب رییس دوم در این کمیسیون انتخاب شوند. هم چنین محمدمهدی رییس زاده نیز که سابقه طولانی و آشنایی کاملی با مسایل پولی و بانکی و تامین مالی دارد به عنوان نایب رییس اول این کمیسیون انتخاب شد.

تلاش فعالان حوزه کشاورزی و غذا به بار نشست

اما آخرین نشست کمیسون های اتاق تهران مربوط به برگزاری اولین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی و برگزاری انتخابات هیات رییسه آن بود. در این کمیسیون که فعالانی از حوزه کشاورزی و صنایع غذایی در آن حضور داشتند رییس اتاق تهران با توجه به چالش های بزرگی که بر سر راه این صنعت وجود دارد و لازمه تقویت تولید محصولات کشاورزی و صدور ان به بازار کشورهای همسایه و منطقه تشکیل این کمیسیون را الزامی دانست و از اعضای آن درخواست کرد تا حضور فعالانه و موشکافانه در عرصه نقد و بررسی فرصت ها و چالش های پیش روی کشاورزی و صنایع غذایی داشته باشند. در انتخابات این کمیسیون نیز شاهرخ ظهیری پدر صنایع غذایی ایران به عنوان رییس این کمیسیون انتخاب شد و ابوالحسن خلیلی و عباسعلی قصاعی نیز دو نایب رییس این کمیسیون خواهند بود.

به این ترتیب با مشخص شدن هیات رییسه کمیسیون های و زمان برگزاری جلسات آنها، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران به طور دقیق و جامع فعالیت خود را در حوزه های مختلف اقتصادی با انجام تحقیقات و پژوهش های کارشناسی شده برای شناسایی و ایجاد فرصت و بهره برداری از آن و بررسی موانع و چالش های پیش رو و ارائه راهکار برای رفع و گذر از آن آغاز خواهد کرد. استارت جلسات کمیسیون های تخصصی اتاق به نوعی نشانه فعالیت های آن به عنوان پارلمان بخش خصوصی و در راستای توسعه و ارتقای جایگاه بخش خصوصی خواهد بود.

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید