زنان بازرگان به دیدار زنان سیاستمدار رفتند | اتاق خبر
کد خبر: 1216
تاریخ انتشار: 8 تیر 1390 - 11:15

جمعی از بانوان بازرگان و کارآفرین عضو کانون زنان بازرگان ایران، روز گذشته راهی بهارستان شدند تا از اعضای فراکسیون زنان مجلس بخواهند برای رفع مشکلاتی که این روزها گریبانگیر حوزه کسب و کار است چاره ای بیندیشند؛ مشکلاتی که به گفته آنان در ماه‌های اخیر به واسطه افزایش محدودیت های ناشی از اعمال سیاست های تحریمی و نوسانات نرخ ارز شدت بیشتری یافته است.

اتاق نیوز به نقل از سایت اتاق تهران ،طیبه صفایی، رییس فراکسیون زنان مجلس که در کنار "زهره الهیان" و "لاله افتخاری" دو عضو دیگر این فراکسیون میزبانی بانوان فعال اقتصادی را برعهده داشت، نسبت به حمایت از آنان اعلام آمادگی کرد و گفت که می داند ، فعالان بخش خصوصی مسیر پر فراز و نشیبی را طی می کنند. صفایی که یکی از اعضای هیات مدیره کانون زنان بازرگان نیز هست، شکل گیری «صندوق توسعه ملی» و«ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن » را در رفع بسیاری از این مشکلات موثر دانست.

او و دیگر اعضای این فراکسیون البته ضمن نت برداری در خلال این گفت و شنود، از فعالان اقتصادی حاضر در این جلسه خواستند که مشکلات و درخواست هایشان را حتی به نیابت از سایر فعالان اقتصادی به صورت مکتوب در اختیار فراکسیون قرار دهند تا این موارد در روند سیاست گذاری ها و تصویب قوانین مورد توجه قرار گیرد.

سیده فاطمه مقیمی ، رییس کانون زنان بازرگان ایران در ابتدای این جلسه «تقویت و توانمند سازی زنان در عرصه کارآفرینی» را به عنوان مهمترین ماموریت کانون زنان بازرگان مورد تأکید قرار داد و در عین حال مرور کوتاهی نیز بر کارنامه شورای بانوان بازرگان و کانون زنان بازرگان ایران داشت. مقیمی در ادامه ابراز امیدواری کرد که کانون زنان بازرگان، نام زنان صنعتگر و تاجر ایرانی را در سطح بین الملل مطرح کند.

مقیمی «عدم همخوانی برخی قوانین داخلی با اصول اقتصاد» را یکی از مشکلات عمده فضای کسب و کار برشمرد و گفت:«فعالان اقتصادی در این برهه به نوعی هم دچار درون تحریمی هستند و در عین حال با تحریم های خارجی نیز مبارزه می کنند.»

"سادینا آبایی" یکی از بانوان بازرگان فعال در حوزه واردات تجهیزات های تک با انتقاد ازنحوه همکاری وزارتخانه ها با فعالان بخش خصوصی گفت:« تحریم ها را با ریسک فراوان دور می زنیم و در شرایطی کالاهای آمریکایی و اروپایی را پس از پیمودن کشورهای مختلف، وارد کشور می کنیم که وزارتخانه ها همکاری های لازم را با ما ندارند.»

او که به نمایندگی از سایر فعالان اقتصادی با بانوان عضو فراکسیون زنان مجلس درد و دل می کرد، از اینکه وزارتخانه ها هنوز برنامه ای برای پشتیبانی از تولید کنندگان، بازرگانان وسایر فعالان اقتصادی در شرایط تحریم طراحی نکرده اند نیز گلایه کرد.

در ادامه این جلسه، نوبت به یکی از بانوان صنعتگر رسید تا از مشکلاتی که نوسان ناگهانی نرخ ارز برای تولید کنندگان ایجاد کرده است بگوید و اینکه « فشارهای ناشی از تحریم، نقل و انتقالات ارز را به ویژه در ماه اخیر با مشکلات عدیده مواجه کرده است.»

مریم نصیری البته پیشنهادی هم برای رفع این معضل مطرح کرد و گفت که تاسیس بانک های مشترک با کشورهای طرف تجاری می تواند تا حدودی راهگشا باشد. در همین حال رییس کانون زنان بازرگان ایران که در این دوره ریاست کمیته بانوان کار آفرین عضو اکو را نیز برعهده دارد با اشاره به برگزاری اجلاس اکو در شهریور ماه سال جاری در پاکستان، این را گفت که تشکیل بانک زنان کشورهای اکو در همین جلسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

زهره الهیان، یکی از اعضای فراکسیون زنان هم برگزاری جلسه مشترک با محمود بهمنی رییس بانک مرکزی را پیشنهاد کرد تا موضوع تاسیس بانک های مشترک یا انتخاب راه حلی مناسب برای برون رفت از مشکلات نقل و انتقالات ارزی به طور جدی در این جلسه مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از بانوان نیز توجه جدی به « توانمند سازی زنان برای راه اندازی کسب و کار های خانگی یا مشاغل خرد از طریق آموزش » را خواستار شد که رییس فراکسیون زنان نیز این موضوع را به کانون زنان بازرگان محول کرد تا در این رابطه به نیاز سنجی بپردازد و نتیجه این بررسی به صورت یک بسته آموزشی در سطح ملی به تصویب برسد. در ادامه مقرر شد که برگزاری جلسات مشترک بانوان فعال اقتصادی با فراکسیون زنان مجلس در راستای افزایش تعامل با مجلس شورای اسلامی تداوم یابد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید