معاون وزير بازرگاني:واردات 160 رديف تعرفه ممنوع است | اتاق خبر
کد خبر: 1219
تاریخ انتشار: 8 تیر 1390 - 11:17

 

طبق اعلام رييس سازمان توسعه تجارت ايران هم‌اكنون ثبت سفارش 60 تا 70 گروه كالايي شامل 150 رديف تعرفه ممنوع است كه عموما انواع ميوه‌ها را شامل مي‌شود.

اتاق نیوز ـ حميد صافدل در مورد ممنوعيت كالاهاي وارداتي عنوان كرد: هرچند وزارت جهاد كشاورزي 190 رديف تعرفه‌اي را به ما اعلام كرده اما در اين 190 رديف تعرفه بخشي تغييرات تعرفه‌اي دائمي، بخشي فصلي و بخشي هم ثبت سفارش نكردن مورد توجه بوده كه آن بخش مربوط به ثبت سفارش نكردن 60 تا 70 گروه كالايي را شامل مي‌شود.

وي ادامه داد: اين تعداد گروه كالايي تبديل به 150 رديف تعرفه مي‌شود. مثلا انگور دو نوع وجود دارد كه در گروه كالايي فقط به انگور اشاره مي‌شود. با در نظر گرفتن اين موارد، حدود 60 تا 70 گروه كالايي 150 رديف تعرفه را شامل مي‌شود.

صافدل تصريح كرد: اين تعداد رديف تعرفه، عموما شامل انواع ميوه‌هايي مثل گيلاس، هلو، زردآلو، شفتالو و انگور است كه بخشي از آن‌ها را سال گذشته وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرده بود و بخشي از آن هم مثل انواع قارچ‌ها جديد است كه ما همه اين را اعمال كرديم تا از ثبت سفارش آن‌ها تا اطلاع ثانوي جلوگيري شود.

وي متذكر شد: تا زماني كه وزارت جهاد كشاورزي اصلاح اين موارد را اعلام نكند، اين موضوع ادامه خواهد داشت.

معاون وزير بازرگاني در مورد اعلام موسسه استاندارد درباره كالاهاي وارداتي نيز توضيح داد: اكنون موسسه استاندارد رويه اصلاح فرايندهاي ورود كالا را براساس تفاهم‌نامه‌اي كه با سازمان توسعه تجارت و مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات وجود دارد در پيش گرفته است و براساس آن، الزاما بايد هويت شناسايي و كيفيت كالاها هنگام ورود كالاها در مرحله ثبت سفارش محرز شود؛ به اين معنا كه بايد براساس استانداردهاي معرفي شده از مراكز مورد تاييد موسسه استاندارد، گواهي استاندارد بودن كالاي خود را بياورند و يا احيانا نمونه كالاي وارد شده خود را به موسسه استاندارد ارئه دهند كه اين موسسه با انطباق با شرايط و ضوابط استانداردهاي معرفي شده قبلي بتواند آن‌ها را تطبيق و اجازه ثبت سفارش را بدهد.

وي خاطرنشان كرد: در اين مرحله براي هزار و 500 رديف تعرفه‌اي كه از قبل نزد مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات شناسايي شده و كد ايران‌كد را دريافت كرده بودند اين موارد مدنظر خواهد بود و به تدريج به كل حوزه‌هاي كالاهاي صنعتي كه حدودا پنج هزار و 500 تا پنج هزار و 600 رديف تعرفه‌اي خواهد بود تسري پيدا مي‌كند.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید