ساخت پروتز دست مصنوعی با قابلیت کنترل مغزی در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 121989
تاریخ انتشار: 23 تیر 1394 - 09:51
اتاق نیوز- محققان مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، پروتز دست مصنوعی را عرضه کردند که با استفاده از امواج مغزی و فرامینی که م
اتاق نیوز- محققان مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، پروتز دست مصنوعی را عرضه کردند که با استفاده از امواج مغزی و فرامینی که مغز صادر می‌کند به حرکت درمی‌آید.
فرهاد طباطبایی قمشه، مدیر فناوری‌های سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تشخیص فرامین مغزی را از جمله محورهای تحقیقاتی این مرکز ذکر کرد و گفت: در این زمینه چندین پروژه تحقیقاتی از سوی پژوهشگران مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی اجرایی شد که از آن جمله می‌توان به ساخت پروتز دست مصنوعی اشاره کرد که از طریق امواج مغزی عمل می‌کند. وی با بیان اینکه این پروتز برای معلولان فاقد دست طراحی و ساخته شده است، خاطرنشان کرد: زمانی که فرد نیاز به حرکت دادن دست خود دارد با فکر کردن به این موضوع باعث تولید امواج مغزی و انتقال این امواج به پروتز می‌شود. طباطبایی ادامه داد: این پروتز که به صورت هوشمند طراحی شده است، بر اساس امواج مغزی دریافت شده حرکت می‌کند. مدیر فناوری‌های سلامت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: پروتز دست مصنوعی امواج مغزی را به وسیله سیستم پردازشگر، پردازش کرده و سپس آن را به یک موتور محرک منتقل می‌کند و از این طریق به حرکت درمی‌آید. وی همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی رفتار کودکان یک تا هفت ساله از دیگر زمینه‌های تحقیقاتی این دانشگاه عنوان و اظهار کرد: تربیت کودکان در سنین یک تا هفت سال سنگ بنای رفتاری آنها در سنین بزرگسالی است از این رو در صورتی که الگوی رفتاری از آنها در اختیار باشد، اثرات مثبتی در تعلیم و تربیت کودکان خواهد داشت. در این راستا طرح تهیه بانک اطلاعاتی رفتار کودکان در حال پیگیری است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید