مخالفت فعالان مدنی آمریکا با سفر رئیس‌جمهوری چین به واشنگتن | اتاق خبر
کد خبر: 122535
تاریخ انتشار: 24 تیر 1394 - 11:50
فعالان مدنی آمریکا از رئیس‌جمهور این کشور خواستند تا به دلیل بدتر شدن شرایط فعالان حقوق بشری در چین، سفر رئیس‌جمهوری این کشور به آمریکا را لغو کند....
فعالان مدنی آمریکا از رئیس‌جمهور این کشور خواستند تا به دلیل بدتر شدن شرایط فعالان حقوق بشری در چین، سفر رئیس‌جمهوری این کشور به آمریکا را لغو کند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از پایگاه خبری بیزینس تایمز، در طوماری که این فعالان مدنی در وب‌سایت کاخ سفید مطرح کرده‌اند، آمده است: طی چهار روز بیش از 60 حامی فعال حقوق بشر در چین یا بازداشت و یا ناپدید شده‌اند. در ادامه این بیانیه آمده است: این آمار در حال افزایش است. با این حال در دوره ریاست شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین بیش از 1000 دگراندیش سیاسی بازداشت شده‌اند. فعالان مدنی در این طومار خود خواسته‌اند سفر شی جینپینگ به آمریکا که قرار است ماه سپتامبر صورت بگیرد، لغو شود. آنها همچنین خواسته‌اند تا زمانی که این مساله حل نشود، کلیه تبادلات رسمی با دولت چین تعلیق شود. این طومار تا سه‌شنبه بعدازظهر به امضای 1610 تن رسید. بنا به گزارش گاردین، پنجشنبه هفته گذشته تا روز سه‌شنبه حدود 150 وکیل و فعال مدنی در چین بازداشت شده و یا تحت بازجویی قرار گرفتند. بسیاری از آنها طی نامه‌ای خواستار آزادی وانگ یو، یکی از وکلای پرونده‌های حساس سیاسی شده بودند. وکلایی در چین هدف این کارشکنی‌ها قرار می‌گیرند که معمولاً مسوولیت پرونده‌های مربوط به آزادی بیان، حقوق بشر یا سوءاستفاده از قدرت را برعهده دارند. براساس گزارش کمیسیون امور چین آمریکا، وضعیت حقوق بشر در دولت شی جینپینگ به صورت چشمگیری تحت کنترل پکن بوده است.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید