قزاقستان مقصد مهم صادرات مازندران است/ برپایی نمایشگاه تخصصی | اتاق خبر
کد خبر: 122981
تاریخ انتشار: 25 تیر 1394 - 13:30
اتاق نیوز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران از قزاقستان به عنوان هدف مهم صادراتی مازندران یاد کرد و توسعه مناسبات با آن را مهم برشمرد....
اتاق نیوز - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران از قزاقستان به عنوان هدف مهم صادراتی مازندران یاد کرد و توسعه مناسبات با آن را مهم برشمرد.

عبداله مهاجر با اشاره به اینکه نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در منگستائو قزاقستان برگزار می شود، درباره فلسفه این نمایشگاه با بیان اینکه این استان از استانهای مهم قزاقستان است افزود: سال قبل در پی سفر استاندار منگستائو به مازندران، برپایی نمایشگاه تخصصی ایران در آکتائو در این سفر کلید خورد.

وی با بیان اینکه بازدید از قابلیتهای استان مازندران از سوی استاندار منگستائو سبب شد تا پیشنهاد و درخواست برپایی نمایشگاه تخصصی در قزاقستان داده شود، افزایش ارتباط بین بازرگانان مازندران و قزاقستان را از جمله اهداف برپایی نماشگاه تخصصی بیان کرد و گفت: این نمایشگاه در ۳۰ تیرماه سال جاری با حضور استاندار مازندران به عنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان افتتاح می شود.

مهاجر با اشاره به اینکه نمایشگاه تا دوم مردادماه در منگستائو برگزار می شود، درباره شرکتهای شرکت کننده استان در این نمایشگاه عنوان کرد: در این نمایشگاه ۱۶ غرفه به متراژ۲۰۰ متر مربع به شرکتهای استان مازندران اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه در این نمایشگاه سعی فراوان شده تا جایگاه استان را حفظ کنیم، تصریح کرد: از اینرو سعی شد تا شرکتهایی با برندهای معتبر در آن شرکت یابند.

بیشترین نیاز منگستائو سیمان است

مهاجر با اظهار اینکه بیشترین نیاز منگستائو به سیمان است تصریح کرد: در این راستا، سیمان مازندران با برندهای دیگری در این نمایشگاه حضور می یابد و امروزه نیز شاهد صادرات سیمان مازندران به قزاقستان هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران همچنین با اشاره به اینکه حمل و نقل دریایی راهی برای کاهش هزینه های تجاری است، از ارتباط تجاری با بندرآکتائو از طریق بندر امیرآباد خبر داد و گفت: در این بخش نیز می توانیم از ظرفیت بنادر منطقه بهره بریم.

وی با عنوان اینکه قزاقستان یکی از تولیدکنندگان برتر و با کیفیت گندم است و بیش از ۱۰ میلیون تن گندم مازاد بر مصرف دارد، یادآور شد: این درحالیست که نیاز کشور ما به گندم دو تا ۲.۵ میلیون تن است و تلاش داریم تا گندم مورد نیاز کشور را از طریق بنادر مازندران وارد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به اینکه حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر از استان مازندران در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در آکتائو شرکت می کنند یادآور شد: برخی از شرکتهای استان مانند سیمان به صورت هولدینگ در نمایشگاه شرکت می کنند.

عبداله مهاجر با بیان اینکه افتتاح این نمایشگاه به دست استاندار مازندران به عنوان نماینده دولت صورت می گیرد، تصریح کرد: این نمایشگاه برای جمهوری اسلامی ایران تعریف شده و استاندار مازندران به عنوان نماینده دولت آن را افتتاح می کند که نشان دهنده قابلیت استان است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران، با بیان اینکه، برخی فعالان اقتصادی و تجاری و یا مدیران، تجاری، میراث فرهنگی و اقتصادی نیز در این نماشگاه شرکت می کنند به مبادلات مازندران و قزاقستان اشاره کرد و یادآور شد: سیمان، عمده صادرات استان به این کشور را تشکیل می دهد و اداوات کشاورزی، مصالح ساختمانی از دیگر نیازمندیهای قزاقستان است.

مهاجر با اشاره به توافق هسته ای و رفع شدن تحریمها یادآور شد: زمینه بسیار مساعد ومناسبی برای توسعه مناسبات دو منطقه وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران، قابلیتهای گمرکی مازندران و قزاقستان و  ارتباط مناسبت بین دولتها را از جمله مزایای توسعه مناسبات با این کشور بیان کرد و گفت: با توجه اشتراکات مذهبی و فرهنگی، قزاقستان یکی ازکشورهای مهم وهدف صادراتی مازندران است.

حمل و نقل مشکل جدی صادرات

مهاجر یکی از مشکلات جدی صادرات را حمل و نقل بیان کرد و گفت: در این زمینه، سازمان توسعه و تجارت، چند فروند کشتی یخچال دار را در اختیار بنادر مازندران قرار داده و ما راغب کرده تا نسبت به توسعه بیشر مناسبات با قزاقستان برنامه ریزی گسترده تری کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به چارتر بودن هواپیما برای شرکت در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در آکتائو یادآور شد: این طرح سبب صرفه جویی بسیاری در هزینه ها شده است زیرا در غیر این صورت باید از طریق دیگر کشورها به قزاقستان سفر می کردیم و اکنون با پرواز مستقیم از ساری به آکتائو می رویم.

وی با اشاره به اینکه هیئت اقتصادی استان مازندران دوشنبه وارد آکتائو می شود گفت: این درحالیست که نمایشگاه صبح سه شنبه هفته آینده افتتاح می شود.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید