ثبت تصاویر جدید از عبور یک شهاب‌سنگ از کنار زمین | اتاق خبر
کد خبر: 123508
تاریخ انتشار: 29 تیر 1394 - 15:31
اتاق نیوز - گروهی از دانشمندان مرکز رصد اجرام آسمانی تلسکوپ گرین بانک (GBT) در ویرجینیا به طور اتفاقی موفق به رصد شهاب‌سنگی شدند که هفتم ژوئیه امسال (16 تیر) از نزدیک زمی
اتاق نیوز - گروهی از دانشمندان مرکز رصد اجرام آسمانی تلسکوپ گرین بانک (GBT) در ویرجینیا به طور اتفاقی موفق به رصد شهاب‌سنگی شدند که هفتم ژوئیه امسال (16 تیر) از نزدیک زمین گذر کرده بود.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، دانشمندان در این مشاهدات به طور اتفاقی توانستند 42 تصویر از شهاب‌سنگ 2015 HM10 را در مدت تنها 29 دقیقه تهیه کنند. در تصاویر تهیه شده از این شهاب‌سنگ اطلاعات بسیار نادری کشف شده است، چرا که با توجه به فاصله مناسب و قدرت بالای تلسکوپ کیفیت تصاویر بسیار قابل توجه است. دانشمندان مرکز فضایی NRAO در مشاهدات خود از این شهاب‌سنگ دریافتند که این قطعه سنگ حدود 440 هزارکیلومتر از زمین فاصله دارد، به عبارت دیگر این مسافت کمی بیشتر از فاصله ماه تا زمین در دورترین فاصله است. دانشمندان در مورد شیوه تصویربرداری از این شهاب‌سنگ افزودند: برای تصویربرداری در مرحله اول به طور پیوسته سیگنال‌های رادیویی به شهاب‌سنگ ارسال کردند، سپس سیگنال‌های منعکس شده از سطح آن را توسط آنتن گیرنده به قطر بیش از 100متر دریافت کردند. در این شیوه تصویربرداری هر 3.75 متر را تنها یک پیکسل تشکیل داده است. طبق اعلام دانشمندان تلسکوپ GBT بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان با قابلیت تنظیم گیرنده است. این تلسکوپ بزرگ در غرب ویرجینیا ساخته شده که قادر است حتی تداخلات رادیویی ارسال شده از اعماق فضا را دریافت کند.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید