فعال سازی معادن کشور ،مانع از صادرات مواد خام معدنی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 125135
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1394 - 13:57
اتاق نیوز- مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (مید کو) گفت: سرمایه گذاری 15 هزار میلیارد تومانی این شرکت در زمینه های مختلف گندله و کنسانتره س...
اتاق نیوز- مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (مید کو) گفت: سرمایه گذاری 15 هزار میلیارد تومانی این شرکت در زمینه های مختلف گندله و کنسانتره سنگ آهن، زغالسنگ، مس و غیره نشانه بستر آماده این بخش است و فعال سازی معادن، از صادرات مواد خام معدنی جلوگیری می کند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایرنا، علی اصغر پورمند در آئین امضای قرارداد 400 میلیارد تومانی تجهیز، بهره برداری و فروش محصولات معدنی زغالسنگ خمرود کرمان با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در محل سازمان ایمیدرو، اظهار داشت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)از دو سال قبل رویکرد جدیدی در جهت توسعه و سرمایه گذاری در این بخش را دنبال کرده و زمینه جلب و جذب بخش خصوصی را فراهم آورده است. وی افزود: رویکرد به سمت اکتشاف به منزله پایه و اساس فعالیت در بخش معادن محسوب می شود و با وجود ذخایر غنی در کشور، عملکرد گذشته چندان قابل توجه نبود. براساس فعالیت اکتشافی در کشور که طی یکصد سال اخیر انجام شده، هفت درصد از ذخایر معدنی شناسایی شد که بالغ بر 57 میلیارد تن بود که از این رقم حدود 37 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است. پورمند اضافه کرد: ظرف دو سال گذشته فعالیت در زمینه اکتشاف و استخراج مواد معدنی سنگ آهن و زغالسنگ رشد یافت و میزان حفاری ها بیش از سالیان قبل بود. وی انتشار فراخوان از سوی سازمان ایمیدرو برای فعالیت های اکتشافی و مشارکت با بخش خصوصی را نقش موثری برای رشد فعالیت های این بخش دانست و گفت: بهره گیری از توان، تجربه و تخصص بخش خصوصی در پیشرفت پروژه ها تاثیر بسزایی دارد و سرمایه گذاری آنها موجب سبک سازی برنامه های دولت در این بخش خواهد شد. مدیرعامل میدکو اظهار امیدواری کرد: تعامل قانونمند دولت با بخش خصوصی در طراحی و حین اجرای پروژه های معادن وصنایع معدنی بتواند دستاوردهای ارزشمندی برای کشور به دنبال داشته باشد. وی گفت: پیش بینی می شود دوره اجرای پروژه مزبور از پنج به سه سال کاهش یابد و وعده داد حداکثر ظرف مدت 6 ماه آینده نخستین تولید زغالسنگ خمرود برای مصرف عرضه شود. طرح تجهیز معدن زغالسنگ خمرود برای تولید سالانه 750 هزار تن زغالسنگ خام برنامه ریزی و پیش بینی شده با راه اندازی این معدن سالانه 400 هزار تن کنسانتره زغالسنگ کک شو به ظرفیت تولید کشور اضافه شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید