نگرانی انجمن پزشکان عمومی از توقف برنامه پزشک خانواده | اتاق خبر
کد خبر: 126042
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1394 - 11:50
اتاق نیوز - رییس انجمن پزشکان عمومی کشور با اشاره به لزوم بازسازی و سطح بندی در نظام سلامت کشور، این امر را مطالبه مهم جمعیت پزشکان عمومی خواند....
اتاق نیوز - رییس انجمن پزشکان عمومی کشور با اشاره به لزوم بازسازی و سطح بندی در نظام سلامت کشور، این امر را مطالبه مهم جمعیت پزشکان عمومی خواند.
دکتر عباس کامیابی در همایش فصلی پزشکان عمومی گفت: آنچه پزشکان عمومی باید بر آن تمرکز داشته باشند و به عنوان یک مطالبه درآید، بحث راهبردی نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات است. از زمانی که این هدف اعلام شد، آدرس‌ها و توجیهات نادرستی نیز در این ارتباط بیان می‌شود. بحث اولی که به عنوان یک فرصت مطرح می‌شود، جمعیت پزشکان عمومی است. ما در بحث جمعیت پزشکان عمومی کفایت داریم. وی افزود: برترین‌های فکری جامعه به عنوان پزشک انتخاب می‌شوند و در نهایت تبدیل به یک سرمایه اجتماعی شده و متاسفانه در مسیر بازدهی متوقف می‌شوند، اما برخی همچنان بحث افزایش ظرفیت را مطرح می‌کنند. این پزشکان که جزو برترین‌های فکری هستند، ممکن است جذب کارهای نامرتبط شوند. کامیابی ادامه داد: زمانی زیرساخت‌های لازم برای موضوع پزشک خانواده و نظام ارجاع فراهم نبود، اما امروز در عرصه‌ای قرار گرفته‌ایم که اعتبارات کافی است و در حال خارج شدن از مسیر خود است. به نظر می‌رسد سر نظام درمان در حال رشد است و به تن آن نخواهد رسید. ما شاهدیم که احتمالا اعتبارات پزشک خانواده قصد کاهش دارد. همه باید تلاش کنیم که این اتفاق نیفتد. رییس انجمن پزشکان عمومی ادامه داد: هیچ‌کس در هیچ زمانی همه ارکان حوزه سلامت در ارتباط با اینکه این نظام به یک بازسازی و سطحبندی نیاز دارد، نرسیده بودند. این مساله مطالبه پزشکان عمومی در این عرصه است. کامیابی درخصوص نقدهای غیرمنصفانه‌ای که به جامعه پزشکی وارد می‌شود، گفت: باید بپذیریم گروه‌های مرجع در جامعه اساس و شانیت آن هستند. لرزیدن آنها به همه نظام آسیب می‌رساند. برخی از مفاهیم بدیهی نظام سلامت در حال تغییر است و این مهندسی معکوس اشتباه است. این مفاهیم استاندارد و جهانی هستند. بحث پزشک خانواده نیز یک نظام استاندارد است. وی با اشاره به هزینه پرورش پزشکان عمومی گفت: در مصاحبه‌ای عنوان شده است که برای گروهی از پزشکان عمومی 17 میلیون تومان دستمزد در نظر گرفته شده، اما استقبالی نشده و در این زمینه کمبود داریم. ما نباید مردم را در برابر پزشکان قرار دهیم. پزشک عمومی گران نیست، هزینه تولید آن گران است. آیا برنامه‌ای اساسی برای بازسازی نظام سلامت و نظام سطح‌بندی داریم. آیا برنامه‌ای در زمینه تخصیص و همچنین نحوه توزیع آنها در استان‌ها داریم. رییس انجمن پزشکان عمومی ادامه داد: بحث نظام ارجاع و سطح‌بندی در دو استان با تمام مشکلاتش انجام شد، اما در حال حاضر صحبت‌هایی درخصوص برداشتن این نظام به گوش می‌رسد. ما جایی را پایلوت کردیم و در حال تخریب آن هستیم. ما راهی به جز استمرار نظام ارجاع نداریم، اما برقراری آن سال‌ها طول خواهد کشید و صلاح نیست وضعیت موجود را حمایت نکنیم. ما باید از گروه‌های پزشکی حمایت کنیم. کامیابی با اشاره به نیاز پزشکان به حمایت مردم افزود: فجایعی که در حال حاضر اتفاق می‌افتد، نیازمندی پزشکان به مردم را بیشتر کرده است. در این مسیر نیز حرکت‌هایی در حال اتفاق است. ما نیاز داریم که در حال حاضر ارتباطات جهانی داشته باشیم. انجمن پزشکان عمومی نیز به زودی عضو سازمان جهانی پزشک خانواده خواهد شد. وی با اشاره به نقدهای مشفقانه که به دولت می‌شود، گفت: امیدواریم مسوولان ارتباط بیشتری با پزشکان عمومی برقرار کنند و نقدهای مشفقانه‌ ما را بپذیرند.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید