4.4 هزار میلیارد از بدهی بانکها به بانک مرکزی تسویه شد | اتاق خبر
کد خبر: 126061
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1394 - 12:23
اتاق نیوز - گرچه بانکها در سال گذشته همواره به بانک مرکزی بدهکارتر شدند ولی به نظر می رسد اوضاع اضافه برداشت آنها در سال جاری نسبت به قبل تغییر کرده است به گونه‌ای که
اتاق نیوز - گرچه بانکها در سال گذشته همواره به بانک مرکزی بدهکارتر شدند ولی به نظر می رسد اوضاع اضافه برداشت آنها در سال جاری نسبت به قبل تغییر کرده است به گونه‌ای که در بهار امسال حدود 4.4 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به بانک مرکزی را تسویه کردند.
بدهی بانکها به بانک مرکزی به عنوان یکی از عوامل فزاینده پایه پولی در سال گذشته بیش از 25 هزار میلیارد تومان افزوده شد و به 85 هزار میلیارد تومان رسید. بدهی بالایی که به اذعان پیمان قربانی -معاون اقتصادی بانک مرکزی- بخشی از آن ناشی از اقدامات تنبیهی بانک مرکزی در برخورد با تخلفات برخی بانکها بود. در حالی افزایش بدهی بانکها به بانک مرکزی به یکی از معضلات شبکه بانکی تبدیل شد و مورد انتقاد کارشناسان و حتی مدیران کابینه قرار گرفت که تزازنامه بانکها نشان می‌دهد در سال جاری این اوضاع تاحدی بهبود یافته و بخشی از این بدهی تسویه شده است. به طوری که مانده بدهی بانک‌های غیردولتی که در سال گذشته و در پی برنامه‌ های نظارتی بانک مرکزی افزایش یافته بود در سه ماهه ابتدایی سال جاری به بیش از 11 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است. بر این اساس شواهد نشان می‌دهد که بدهی 85 هزار میلیارد تومانی بانکها به بانک مرکزی در پایان سال 1393 به 80 هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. با این وجود همانطور که معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد بعد از اصلاح رویه بانک‌های خصوصی و برداشته شدن محدودیت آنها مجدد وضعیت به حالت قبل برگشته است، اما به هرحال اگر در آینده هم قرار باشد تنبیه انضباطی انجام شود ممکن است بدهی بانک‌ها را افزایش دهد.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید