معطوف کردن اصلاح‌طلبان به مدیران میانی اشتباه راهبری بود | اتاق خبر
کد خبر: 126168
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1394 - 19:06
رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: در زمان راه اندازی بنیاد باران دچار یک اشتباه راهبری شدیم که آن معطوف کردن اصلاح‌طلبان به مدیران میانی و غافل شدن از جوانان بود. محمدرضا عارف ظهر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه دفتر بنیاد امید ایرانیان در زنجان، با بیان اینکه دو بنیاد باران و امید ایرانیان در عملکرد مکمل همدیگر هستند افزود: در زمان تشکیل بنیاد باران مرتکب یک اشتباه راهبردی شدیم که آن‌هم معطوف کردن اصلاح‌طلبان به مدیران میانی بود و از آن سرمایه اصلی و انگیزه‌مند و بانشاطی که اصولاً در اختیار تفکر اصلاح‌طلبان که همان جوانان بود غافل شدیم.

وی ادامه داد: در بنیاد باران طبق اساسنامه منعی برای ورود جوانان و بانوان داشتیم و در این رابطه بحث‌هایی انجام دادیم که نتیجه بحث‌هایی که در طول این دو سال با جوانان در این خصوص به وجود آمد، راه‌اندازی بنیاد امید با محوریت زنان و جوانان بود.

عارف افزود: در اواخر سال ۸۳ برخی از  فعالان اصلاح طلب در ارتباط با نقش و جایگاه اصلاح‌طلبان در آینده تذکر دادند و پس از جلسات چندین ماهه، احصاء تجربیات و قرار دادن آن در اختیار دولت‌های بعدی جزء وظایف اعلام شد از این‌رو چالش‌های دولت در ۵۲ محور احصا و مقرر شد بر روی تک‌تک آن موارد کار شود.

رئیس بنیاد امید ایرانیان با تاکید بر اینکه بنیاد باران و بنیاد امید ایرانیان هر دو  مدافع گفتمان اصلاحات هستند افزود: نباید طوری عمل کنیم که اعضای اصلاح طلب احساس رقیب‌تراشی داشته باشند.

عارف با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی نقد عملکرد اصلاحات  به عنوان یک برنامه هفتگی در بنیاد باران بود افزود: در این جلسات نقد سعی داشتیم مشکلات را رفع کنیم ولی با گذشت مدتی جلسات تعریف و تمجید تبدیل شد و از روند معمول خود خارج شد.

وی رویکرد بنیاد امید ایرانیان را استفاده از تجربیات موفق بنیاد باران عنوان کرد و گفت: در بنیاد امید ایرانیان سعی کرده‌ایم بدین شکل عمل نکنیم و سعی شده است از تجربیات مثبت بنیاد باران بهره‌مند شویم و می‌توانم بگویم این دو بنیاد عملکرد مکمل همدیگر را دارند.

رییس بنیاد امید ایرانیان با تاکید بر اینکه بنیاد امید ایرانیان بر  ایجاد اتاق های فکر تاکید دارد، لزوم استفاده از نیروهای نخبه و توانمند در اتاق های فکر این بنیاد را یادآور شد و افزود: به اتاق فکری که بیاندیشد نیازداریم و از این رو باید جایگاه اتاق فکر بودن در این بیناد حفظ شود.

عارف افزود: در خصوص فعالیت بنیاد امید ایرانیان که نباید پاتوق یک حزب شود نگران بودیم که این دغدغه حرکت به سوی یک حزب با ارزیابی از عملکرد چهار دفتر استانی ایجاد شد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان گفت: فعالیت های راهبردی این بنیاد راه اندازی اتاق فکر با هدف تشکیل حزب سیاسی متفاوت است و همه احزاب اصلاح طلبان می‌توانند دفتر این بنیاد را مرکز پاتوق خود بدانند و در خصوص مشترکات خود به تبادل نظر بپردازند.

عارف گفت: اخلاق، عقلانیت و خرد جمعی را از فلسفه‌های اصلی ایجاد بنیاد امید ایرانیان و در جلسات داخلی بنیاد به این محورها دست یافتیم که حتی در حوزه سیاست تلاشمان این است که سیاست مبتنی بر عقلانیت و خرد جمعی باشد.

وی  با اشاره به افتتاح ششمین شعبه بنیاد امید ایرانیان در استان زنجان  گفت: طبق برنامه آمادگی آن‌را داریم که در ۱۰ استان شعب خود را راه‌اندازی کنیم طبق برنامه در ماه‌های آینده ۵ الی ۶ دفتر را در استان‌ها افتتاح می‌کنیم که بعد از استان یزد در حال حاضر ششمین دفتر بنیاد امید ایرانیان در زنجان افتتاح می‌شود.

همچنین مدیر عامل بنیاد امید ایرانیان گفت: باید پذیرفت که دولت‌ها قادر به انجام همه امور نیستند و نمی‌توانند پاسخگوی همه نیازهای جامعه باشند. فاطمه دادشیان افزود: افزایش همکاری بین دولت و سازمان های مردم نهاد می‌تواند زمینه همدلی میان مردم و دولت را فراهم و مشارکت مردمی را برای اجرای برنامه‌ها جلب کند. وی با تاکید بر اینکه مردمی که دولت را قادر مطلق بدانند راه حل نهایی را ورود دولت می‌پندارند  افزود: به همین جهت وجود سازمان های مردم نهاد می‌تواند تفکر مردم را نسبت به جایگاه خود و حقوق شهروندی تغییر دهد. دادشیان توسعه مشارکت مردم در حوزه های مختلف را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید بسترهای مناسب برای توسعه مشارکت مردم در جامعه فراهم شود. مدیر عامل بنیاد امید ایرانیان گفت:  مشارکت مردم ضامن تحقق عدالت اجتماعی و جلوگیری از سو استفاده قدرت‌ها در جامعه است تا قدرت در مسیر حرکت رو به توسعه پایدار جامعه به کار گرفته شود.

دادشیان  با اشاره به نام‌گذاری سالجاری به نام سال همدلی و همزبانی ملت و دولت افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در شعار امسال به همدلی و همزبانی ملت و دولت اشاره داشتند که شاید بتوان گفت ایجاد و افزایش همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد می‌تواند زمینه‌ساز تحقق این شعار باشد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید