اتمام نورپردازی بنای تاریخی " گیو" در محور انقلاب | اتاق خبر
کد خبر: 126505
تاریخ انتشار: 10 مرداد 1394 - 11:30
اتاق نیوز - معاون خدمات شهری شهرداری تهران از اتمام نورپردازی بنای تاریخی " گیو" از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد....
اتاق نیوز - معاون خدمات شهری شهرداری تهران از اتمام نورپردازی بنای تاریخی " گیو" از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد.
مجتبی عبدالهی با اعلام این خبر گفت: نورپردازی این عمارت توسط چراغ های فنی و نواری LED انجام شده است و در آن از رنگ های سفید خنثی و سفید گرم به کار رفته است. وی با بیان اینکه بنا و ساختمان تاریخی " گیو" از بناهای شاخص و آثار تاریخی تهران است، ادامه داد: این بنا در محور انقلاب و محل پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد کشاورزی است که با نورپردازی جلوه بیشتری پیدا می کند. معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه نورپردازی این بنا متناسب با بافت و رنگ اجزای مختلف آن صورت گرفته است، افزود: ساختمان گیو به دلیل سبک معماری خاص، استفاده از پتانسیل معماری ایرانی - اسلامی در تقسیم پنجره ها، ترکیب رنگ ارسی ها و گچبری های زیبا، قابلیت بسیاری برای ایفای نقش نشانه ای و هویتی در شب دارد و با نورپردازی جلوه بیشتری پیدا می کند. وی در ادامه با بیان این که بنا و ساختمان تاریخی« گیو» در خیابان انقلاب قرار دارد، تصریح کرد: ساختمان گیو قبل از احداث خیابان انقلاب به شکل یک کوشک مرکزی بوده و در سال های 1310 الی 1320 با ایجاد این خیابان درب جدیدی به سمت خیابان اصلی باز شده که حدود 3 متر با ورودی شمالی خانه فاصله دارد. عرصه کل بنا در حدود 2000 متر مربع است و ساختمان با مساحتی در حدود 1200 متر مربع در دو طبقه با یک زیرزمین احداث شده است. به گزارش اتاق نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، عبدالهی در ادامه در خصوص عملیات مرمتی انجام گرفته در این بنا گفت: ایجاد کانال دفع رطوبت، تقویت خرپای چوبی، تعویض شیروانی فرسوده، تقویت سقف ها، کلیه اقدامات سفت کاری، تزیینات و نازک کاری نمای بیرون و قسمت داخلی ساختمان از جمله این اقدامات بوده است.همچنین این بنا در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید