تداوم کاهش قیمت جهانی طلا | اتاق خبر
کد خبر: 127138
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1394 - 14:04
اتاق نیوز - طلا در نخستین روز فعالیت بازار جهانی اندکی کاهش یافت و نزدیک به پایین‌ترین قیمت پنج سال و نیم گذشته معامله شد....
اتاق نیوز - طلا در نخستین روز فعالیت بازار جهانی اندکی کاهش یافت و نزدیک به پایین‌ترین قیمت پنج سال و نیم گذشته معامله شد.
هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.1 درصد کاهش، 1093 دلار معامله شد. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر 0.1 درصد کاهش یافت و به 1093 دلار رسید. طلا 10 روز قبل در پی فروش گسترده در بازارهای نیویورک و شانگهای که به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از کاهش بیشتر قیمت این فلز صورت گرفت، به 1073 دلار که پایین‌ترین قیمت در پنج سال و نیم گذشته بود سقوط کرد و هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی کاهش یافت. این فلز زرد ماه گذشته پس از اینکه انتشار آمار اقتصادی قوی در آمریکا که از ارزش دلار را صعودی کرد و اظهارات مقامات بانک مرکزی این کشور مبنی بر قطعی بودن افزایش نرخهای بهره تا پایان امسال، 6.5 درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش ماهانه در دو سال گذشته بود. بر اساس گزارش بلومبرگ، طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون 7.5 درصد کاهش قیمت داشته و به سوی سومین کاهش سالانه متوالی پیش می‌رود که طولانی‌ترین افت قیمت از سال 1998 خواهد بود. طبق نظرسنجی بلومبرگ از 16 تحلیلگر و معامله گر، قیمت طلا پیش از ژانویه به 984 دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت که پایین‌ترین سطح از سال 2009 خواهد بود. افزایش نرخهای بهره ممکن است در نشست بعدی بانک مرکزی آمریکا در سپتامبر تصویب شود و دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را تحت فشار بیشتری قرار دهد. سرمایه گذاران برای ارزیابی زمان افزایش نرخهای بهره، منتظر گزارش آمار اشتغال آمار آمریکا هستند که روز جمعه منتشر خواهد شد و قوی بودن این آمار به معنای ضعف بیشتر طلا خواهد بود. ادوارد میر، تحلیلگر شرکت آی ان تی ال اف سی استون که پیش بینی می‌کند طلا ماه جاری در بازه 1050 تا 1131 دلار معامله شود، به رویترز گفت: تا زمانیکه طلا به سطح پایین 1044 دلار سقوط نکند، بعید است سطح پشتیبانی فنی قوی برای این فلز وجود داشته باشد. در بحبوحه ضعیف شدن تقاضا برای طلا، ذخایر "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، روز جمعه به 21.63 میلیون اونس کاهش یافت که کمترین میزان از سپتامبر سال 2008 بود. در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.4 درصد کاهش، 983 دلار و هر اونس پالادیم با 0.5 درصد افزایش، 614 دلار معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با 0.2 درصد کاهش، به 14.74 دلار رسید.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید