کشف 1200 محدوده امید‌بخش طلا | اتاق خبر
کد خبر: 127675
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1394 - 12:37
اتاق نیوز - معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از کشف بیش از 1200 محدوده امید‌بخش طلا خبر داد و اعلام کرد: اخیرا در منطقه دره‌بیدان در تیران نیز به غنی‌شدگی طلا...
اتاق نیوز - معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از کشف بیش از 1200 محدوده امید‌بخش طلا خبر داد و اعلام کرد: اخیرا در منطقه دره‌بیدان در تیران نیز به غنی‌شدگی طلا دست پیدا کرده‌ایم اما حجم ذخیره هنوز مشخص نشده است.
بهروز برنا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به کشف محدوده غنی‌شدگی طلا در حاشیه زاینده‌رود اظهار کرد: پس از ردیابی طلا در 21 استان کشور، معادن طلا در 10 استان مشخص شده‌اند و با توجه به ذخیره موته اصفهان، ذخایر قطعی و احتمالی کشور به 340 تن رسیده است و با تکمیل اکتشافات ذخایر طلا، توان تولید احتمالا به حدود سالانه 10 تن می‌رسد. وی با اشاره به این‌که براساس آمار سال 1393 نیز 20 محدوده طلا و به عبارتی 24 معدن طلا در کشور وجود دارد، گفت: 15 معدن فعال، یک معدن در حال تجهیز و هشت معدن غیرفعال هستند که دلیل آن کاهش قیمت طلا و رسیدن به قیمت 1100 دلار پس از افزایش نرخ این فلز بوده است. معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان این‌که طلا، ماده معدنی اولویت‌دار در بخش اکتشاف سازمان زمین‌شناسی است، تصریح کرد: طلا از یک‌سو ماده‌ای استراتژیک محسوب می‌شود و از سوی دیگر با توجه به وجود حداقل 14 محدوده طلا در کشور، کشف معادن جدید محتمل است به همین خاطر از دهه 80 الزامات این حوزه در حال فراهم‌سازی بود از جمله اینکه آزمایشگاه تخصصی که ایجاد شد. برنا با اشاره به بکارگیری روش‌های جدید در کشف طلا اظهار کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی چندین محدوده طلا را به گواهی کشف رسانده است؛ به گونه‌ای که در برخی استان‌ها که بحث طلا مطرح نبود، اکنون ذخایر طلا پیدا شده است. وی با اشاره به این‌که کشور ما جزو پنج کشور بزرگ مصرف‌کننده طلا است، تاکید کرد: این امر انگیزه را برای کشف طلا بیشتر می‌کند. در حال حاضر از 230 کیلوگرم تولید طلا در دهه 80 به توان تولید سه تن طلا در سال رسیده‌ایم و با ورود معدن زرشوران، تولید طلا از وضعیت مطلوب‌تری برخوردار شده است. برنا در مورد ارزش طلا در معادن نیز با تاکید بر این‌که طلا از نظر زایشی تیپ‌های مختلف دارد، اظهار کرد: گاهی طلا به صورت آزاد، گاهی درگیر با کانی، گاهی اکسیدی و گاهی سولفوره است که این ها همه روی قیمت تمام شده طلا تاثیر دارد. از سوی دیگر در عمق‌ بودن یا در سطح بودن آن باعث تغییر وضعیت شرایط معدن می‌شود. اگر طلا همراه با آرسنیک یا سنگ‌های سیلیسی باشد قیمت آن بیشتر می‌شود. معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر این‌که کشورهای پیشرفته در جهان حدود 40 تا 50 درصد بودجه‌های اکتشافی خود را صرف کشف طلا می‌کنند، تاکید کرد: باید توجه بیشتری به کشف طلا در کشور صورت گیرد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید