20 میلیون هکتار اراضی کشاورزی عکسبرداری هوایی می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 128958
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1394 - 23:04
اتاق نیوز - بر اساس تفاهمنامه سازمان‌های امور اراضی کشور و نقشه‌برداری و به منظور تفکیک اراضی ملی 20 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عکسبرداری هوایی می‌شود....
اتاق نیوز - بر اساس تفاهمنامه سازمان‌های امور اراضی کشور و نقشه‌برداری و به منظور تفکیک اراضی ملی 20 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عکسبرداری هوایی می‌شود.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از سازمان نقشه برداری، قباد افشار معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی کشور تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند.

در این نشست گزارش مراحل انجام پروژه عکسبرداری هوایی رقومی و تهیه ارتوفتو از اراضی کشاورزی کشور ، از سوی سازمان نقشه برداری ارائه شد بر این اساس عکسبرداری استان مازندران تقریبا رو به اتمام است و پس از آن عکسبرداری از استانهای گلستان، البرز، تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اردبیل و کلان شهرهایی مثل اصفهان، شیراز و ... صورت می‌ گیرد. همچنین در حال حاضر سازمان نقشه برداری کشور پروازهای پوششی از  استان گیلان را آغاز کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: حقوق مردم در اراضی تحت تملکشان به نتایج پروژه همکاری سازمان نقشه برداری و سازمان امور اراضی بستگی دارد.

افشار در این جلسه گفت: علاوه بر استانهای مذکور اطلاعات مربوط به اراضی سواحل مرزی نیز برای سازمان امور اراضی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: عکسبرداری از کل کشور توسط سازمان نقشه برداری کشور و تحت نظارت و نیز مسئولیت این سازمان انجام می گیرد، تا برای ایجاد وحدت و یکپارچگی اطلاعات مکانی در کشور از فعالیتهای پراکنده و جزیره ای از سوی بخشهای دیگر جلوگیری بعمل آید.

رئیس سازمان امور اراضی گفت: پروژه کاداستر و تعیین اراضی کشور یک طرح ملی ، ماندگار و عظیم است که ظرفیت و توانمندی کل کشور را در حوزه تولید اطلاعات مکانی می طلبد. باتوجه به این که سازمان نقشه برداری کشور از یک نظام حاکمیتی برخوردار است، باید بخشهای خصوصی و سایر نهادهای مرتبط، تحت نظارت و مسئولیت این سازمان در این طرح ملی مشارکت نمایند. تا طبق دستور مقام معظم رهبری هر چه سریع تر همه اراضی کشاورزی بر اساس ضوابط مشخص شوند.

وی خاطر نشان کرد: تهیه نقشه 20میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کل کشور باید با نظارت سازمان نقشه برداری کشور و با بهره گیری از تمام ظرفیت و امکانات موجود در کل کشور و با سرعت بالا صورت بگیرد.

اردلان ضمن اشاره به کمبود هواپیماهای سازمان نقشه برداری کشور و هزینه های بالای پرواز برای عکسبرداری هوایی، تصریح کرد: سازمان امور اراضی به ارتوفتوی کل اراضی کشاورزی کشور در راستای انجام مأموریتش نیاز دارد. بنابراین با وجود حجم بالای عکسبرداری از استانهای کشور، همکاری و توافقات این دو سازمان بیش از پیش خواهد شد تا با همکاری سازمان امور اراضی بسیاری از این کمبودها برطرف شود.

بنا بر پیشنهاد معاون وزیر جهاد کشاورزی، شورای هماهنگی با حضور اساتید دانشگاهی، رؤسای نهادها و بخشهایی که در این پروژه، ظرفیت و توان همکاری دارند، تشکیل خواهد شد. همچنین توافقات نهایی و تعیین دقیق شرح خدمات نیز طی دو هفته آتی توسط دو سازمان نقشه برداری و امور اراضی کشور صورت می گیرد. از بهمن ماه  سال 93 همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان امور اراضی کشور در راستای عکسبرداری هوایی رقومی و تهیه ارتوفتو از اراضی کشاورزی کشور، به صورت مستمر آغاز شده است.

همچنین ایجاد و امکان ساماندهی و مدیریت بر زمین‌های کشاورزی از نظر وضعیت کاربری، نوع مالکیت، میزان ملک، وضعیت بهره‌برداری و ارائه تسهیلات بهتر و سریع‌تر به کشاورزان و رفع تعارضات و تداخلات بین دولت و مردم و شفاف‌سازی و تثبیت مالکیت اراضی از دیگر مزایای اجرای این طرح شمرده می‌شود.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید