اعتراض یونسکو به تخریب آثار باستانی توسط داعش | اتاق خبر
کد خبر: 131949
تاریخ انتشار: 31 مرداد 1394 - 11:05
اتاق نیوز - رئیس سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) اعلام کرد، تروریست‌های داعش در عراق و سوریه مرتکب "وحشیانه‌ترین و سیستماتیک‌ترین" تخریب آثار باستا...
اتاق نیوز - رئیس سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) اعلام کرد، تروریست‌های داعش در عراق و سوریه مرتکب "وحشیانه‌ترین و سیستماتیک‌ترین" تخریب آثار باستانی از زمان جنگ جهانی دوم شده‌اند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سخنان رئیس یونسکو ساعاتی پس از آن مطرح شد که تروریست‌های داعش یک صومعه باستانی در مرکز سوریه را تخریب کردند. "ایرنیا بوکووا"، رئیس یونسکو گفت: این نهاد فرهنگی تلاش دارد تا مانع فروش آثار غارت شده شود و به نوعی منبع درآمد چشمگیر این تروریست‌ها را قطع کنیم. حملات اخیر این ترس را به وجود آورده که داعش در حال سرعت دادن به روند تخریب و غارت آثار تاریخی است. بنا بر اعلام شاهدان عینی، روز جمعه تروریست‌های داعش صومعه "سنت الیان" را که مقبره‌ای متعلق به قرن پنجم را در خود جای داده است، با بلدوزر تخریب کردند. داعش چند روز پیش از آن نیز باستان‌شناس سرشناس 81 ساله بناهای تاریخی پالمیرا در سوریه را گردن زد. تروریست‌های داعش از زمان تصرف یک‌سوم سوریه و عراق در سال گذشته اقدام به تخریب مساجد، کلیساها و آثار باستانی کرده‌اند که همین امر خسارت گسترده‌ای را به سایت‌های تاریخی نمرود، هترة و دورا یوروپوس در عراق وارد کرده‌اند. رئیس یونسکو افزود: ما از زمان پایان جنگ جهانی سوم شاهد چنین مساله‌ای نبوده‌ایم. گمان می‌کنم این بزرگترین تلاش و وحشیانه‌ترین تخریب سیستماتیک آثار باستانی جهان است. تصاویر جدید نشان می‌دهد که در مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه، حفاری‌های غیرقانونی و غارت رخ می‌دهد. اگر شما به تصاویر و عکس‌های ماهواره‌ای نگاه کنید متوجه می‌شوید که تنها در یک مکان صدها چاله حفر شده است.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید