ارقام گندم دیم موسسه تحقیقات کشاورزی مقاومت بیشتری دارد | اتاق خبر
کد خبر: 144854
تاریخ انتشار: 1 مهر 1394 - 17:42
رییس بخش غلات موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: ارقام گندم دیم معرفی شده این موسسه نسبت به سایر ارقام مورد استفاده، دارای عملکرد و مقاومت بیشتری نسبت به خشکی است....
رییس بخش غلات موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: ارقام گندم دیم معرفی شده این موسسه نسبت به سایر ارقام مورد استفاده، دارای عملکرد و مقاومت بیشتری نسبت به خشکی است.

به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایسنا مظفر روستایی، روز چهارشنبه در کارگاه آموزشی زراعت گندم دیم که با شرکت کشاورزان شهرستان چاراویماق برگزار شد، با تشریح مقایسه ای عملکرد ارقام مختلف گندم دیم از جمله باران، آذر2 و سرداری افزود: تحقیقات این موسسه نشان می دهد که گندم رقم 'باران'، دارای عملکرد و مقاومت بیشتری به خشکی نسبت به سایر ارقام گندم است. وی اظهار کرد: رقم 'آذر 2' نیز با کاهش عمق کاشت و در شرایط معمول بارش ها، دارای عملکرد بیشتری نسبت به رقم 'سرداری' است. روستایی، به گندم کاران توصیه کرد از بذر اصلاح شده استفاده و به موقع کشت کنند و از بذرکارهای مناسب با کارنده های کودگذار استفاده کرده و ارقام متناسب با شرایط اقلیمی منطقه کشت و توصیه های تحقیقاتی در مزارع دیم را رعایت کنند. مدیر جهاد کشاورزی چاراویماق نیز در این کارگاه گفت: این کارگاه در آستانه فرا رسیدن فصل کشت با هدف تشریح اصول کشت زراعت درست گندم دیم، تبیین سیاست ها و برنامه ریزی و بررسی مسائل و مشکلات کشت پاییزه با حضور 110 نفر از گندم کاران پیشرو برگزار شد. مجید احمدی، افزود: رعایت و اعمال توصیه های کارشناسان تحقیقات دیم و کارشناسان زراعت در خصوص بکارگیری نوآوری های علمی و یافته های تحقیقاتی در کاشت و داشت محصول گندم، به طور حتم در افزایش عملکرد این محصول در واحد سطح موثر و مفید خواهد شد. وی، با تشریح تعرفه ها و تعهدات صندوق بیمه در خصوص بیمه گندم و جو، اظهار کرد: بیمه پشتوانه تولید است و باید گندم کاران کشت را به موقع انجام داده و مزارع خود را بیمه کنند. شهرستان چاراویماق با حدود 70 هزار نفر جمعیت در 120 کیلومتری جنوب شرقی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید