برگرداندن تولید نفت به وضعیت دو سال قبل ،به 4 سال زمان نیاز دارد | اتاق خبر
کد خبر: 1487
تاریخ انتشار: 29 تیر 1390 - 14:28

برخی کارشناسان معتقدند؛ 4سال زمان لازم است که با مدیریت مناسب وضعیت تولید نفت کشور را به  وضعیت دو سال گذشته بازگردانیم.

شرکت ملی نفت با تغییردادن برنامه تولید نفت در سالجاری وضعیت تولید را طبیعی جلوه داده است در حالیکه مقایسه برنامه تولید امسال با سال های گذشته نشان از بحران در میادین نفتی بالاخص میادین نفت خیز جنوب با تولید 85 درصد نفت کشور دارد.

بحرانی که سعی شده با تغییر در برنامه مصوب تولید کمرنگ جلوه داده شود و ناکامی های مدیریتی دیده نشود اما طی روزهای گذشته مسوولان نفتی با تکیه بر همین برنامه سعی دارند مهر تاییدی بر مدیریت خود بزنند.برای همین است که مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب چندی پیش با تاکید برتحقق بیش از 99 درصد از برنامه مصوب تولید نفت خام ایران در سالجاری،محقق شدن این برنامه را رویداد کم نظیری می نامدکه با تلاش شبانه روزی مجموعه مدیران و کارکنان این منطقه حاصل شده و این میزان تولید نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد!

حال با ارائه گزارش تغییر در برنامه تولید بهتر است این مسوولان پاسخگوی این تغییرات در برنامه و تاکیدش بر افزایش تولید نسبت به سال گذشته باشد.

براساس آمارهای موجود تولید نفت کشور در سالجاری با 383 هزار بشکه کاهش مواجه بوده که البته مناطق نفت خیز جنوب در صورت عدم تغییر در برنامه مصوب سالانه با سهمی بیش از 200 هزار بشکه رکورددار این کاهش در میان دیگر مناطق نفت خیز است.

کاهش 62هزار بشکه ای تولید در برنامه امسال

براساس این برنامه کاهشی، متوسط تولید نفت مناطق نفتخیز در سال 1390 (بدون  مایعات گازی و نفت طرح بیع متقابل میدان مسجد سلیمان) معادل 2972 هزار بشکه در روز خواهد بود. میزان متناظر این رقم در سال 1389 معادل 3034 هزار بشکه در روز بوده است. بعبارت دیگر برنامه تولید نفت در سال جاری با کاهشی معادل حدود 62 هزار بشکه در روز نسبت به سال قبل بسته شده است. با در نظر گرفتن قیمت 80 دلار برای هر بشکه نفت، این کاهش حدود 2 میلیارد دلار از درآمدهای کشور خواهد کاست.

منبع :نفت نیوز به نقل از خبر آنلاین

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید