پالایشگاه‌های خارجی درصدد حضور در بازار یک میلیارد دلاری بنزین ایران هستند | اتاق خبر
کد خبر: 154406
تاریخ انتشار: 21 مهر 1394 - 20:32
تحلیلگران می‌گویند ایران در اولین سال پس از لغو تحریمها برای تامین افزایش تقاضای بنزین در کشور به 20 درصد واردات بیشتر نیاز دارد که یک بازار یک میلیارد دلاری را برای
تحلیلگران می‌گویند ایران در اولین سال پس از لغو تحریمها برای تامین افزایش تقاضای بنزین در کشور به 20 درصد واردات بیشتر نیاز دارد که یک بازار یک میلیارد دلاری را برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از بلومبرگ، تحلیلگران موسسه فکتس گلوبال انرژی، آی اچ اس و انرژی اسپکتس می‌گویند، ایران که پنجمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد احتمالا پس از لغو تحریمها در اوایل سال 2016 به واردات روزانه 50 هزار بشکه بنزین نیاز خواهد داشت. با توجه به اینکه پالایشگاههای ایران با حداکثر ظرفیت کار میکنند و دستکم برای یک سال دیگر قادر به افزایش عرضه نیستند، ایران اکنون روزانه 41 هزار بشکه بنزین(9 درصد مصرف) را وارد می‌کند. ایران قبل از تحریمها بزرگترین خریدار بنزین در خلیج فارس بود و به گفته دو فعال بازار در خاورمیانه که خواستند نامشان فاش نشود ایران حتی نیاز بیشتری به واردات تا ظرفیت 70 هزار بشکه در روز را دارد. این منابع درباره افتتاح به موقع پروژه های پالایشگاهی ابراز تردید کردند و گفتند ایران دستکم دو یا سه سال دیگر به واردات نیاز خواهد داشت. ویکتور شام تحلیلگر نفتی موسسه آی اچ اس گفت: وقتی تحریمها لغو شوند و اقتصاد داخلی در ایران ارتقا یابد تقاضا احتمالا افزایش خواهد یافت و ایران احتمالا واردات را افزایش خواهد داد. گسترش بازار ایران برای پالایشگاهها مثبت خواهد بود. بررسیهای بلومبرگ نشان میدهد که ایران احتمالا سال آینده به واردات حدود یک میلیارد دلار بنزین نیاز خواهد داشت.
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید