هشدار رئیس بانک مرکزی به موسسات مدعی رفع سوء‌ اثر چک برگشتی | اتاق خبر
کد خبر: 1570
تاریخ انتشار: 1 مرداد 1390 - 09:52

رئیس کل بانک مرکزی نسبت به فعالیت غیرقانونی موسسات مدعی رفع سوءاثر از چکهای برگشتی هشدار داد و گفت: بانک مرکزی مشخصات موسسات مذکور را به نیروی انتظامی ارائه کرده و نامه ای مبنی بر فعالیت غیرقانونی آنها برای سازمان بازرسی ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر محمود بهمنی امروز شنبه در جمع خبرنگاران در مورد افزایش رقم چکهای برگشتی گفت: با توجه به اینکه حجم مبادلات در بخشهای مختلف اقتصادی هر ساله رو به افزایش است بنابراین طبیعی است که به نسبتی تعداد چکهای برگشتی افزایش یابد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تمهیدات فراهم شده برای ساماندهی دسته چکها تصریح کرد: براین اساس دسته چکها تنها به افرادی ارائه می شود که تاکنون هیچ چک برگشتی یا مطالبات معوق نداشته باشند.

ساماندهی دسته چکها

وی با بیان اینکه قرار است دیگر در ابتدای امر دسته چکهای 50 برگی و 25 برگی در اختیار متقاضی قرار نگیرد، عنوان کرد: طبقه بندی چکها در دستور کار قرار دارد.

بهمنی ادامه داد: اگر فردی مرتبا کار بانکی ندارد لازم نیست که چکی در اختیارش قرار گیرد و به هر میزان که خواست چک صادر کند.

وی در مورد موسساتی که آگهی هایی را در روزنامه ها مبنی بر رفع سوءاثر از چکهای برگشتی درج می کنند، گفت: مشخصات و اطلاعات مربوط به این موسسات را به نیروی انتظامی برای پیگیری ارائه کرده ایم.

نیروی انتظامی پیگیری می کند

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این موسسات کاذب هستند، عنوان کرد: شخصا با یکی از این آگهی ها تماس برقرار کردم و عنوان کردم که می خواهم از چک برگشتی رفع سوء اثر کنم بنابراین درخواست آدرس کردم و فردی که پشت خط بود، آدرس کرج را به من داد.

وی افزود: بنابراین به کرج رفتم اما مغازه مربوطه بسته بود، برای باردوم که آگهی این موسسه منتشر شد تماس برقرار و از فردی که پشت خط بودم درخواست کردم که نزد من بیاید، وی گفت شما؟ پاسخ دادم رئیس کل بانک مرکزی هستم، فردی که پشت خط بود تلفن را به رئیس خود داد، رئیس موسسه گفت که آقا شما ما را سرکار گذاشته اید، شما رقیب ما هستید.

بهمنی با تاکید بر اینکه اینگونه اقدامات و موسسات غیرقانونی است، افزود: بانک مرکزی به تمام مطبوعات و رئیس سازمان بازرسی کل کشور نامه نوشت و این موارد را غیرقانونی اعلام کرد.

وی تاکید کرد: اگر اینگونه موسسات غیرقانونی وجود داشته باشند باید با آنها برخورد کرد، چگونه است که یک اقدام خلاف توسط فرد دیگری رفع می شود، بنابراین قطعا باید این افراد و موسسات شناسایی شده و با آنها برخورد شود.

طرح میزان

رئیس کل بانک مرکزی در مورد تامین اعتبار اجرای طرح واگذاری کارت اعتباری خرید کارگران و کارمندان (طرح میزان) توسط بانکها گفت: 1.5 میلیون تومان برای 4 میلیون نفر در این طرح پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: به بانکها اختیار داده شده است که به هر میزان که توانایی دارند نسبت به تامین اعتبار اجرای طرح اقدام کنند، اما بانک مرکزی به هیچ عنوان برای تامین اعتبار این طرح اسکناس چاپ نخواهد کرد.

 انتهای پیام

 

 

 

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید