اعطای نشان جهانی آبی به ایران | اتاق خبر
کد خبر: 157043
تاریخ انتشار: 27 مهر 1394 - 14:54
رئیس بنیاد جهانی انرژی با اعلام اینکه پروژه فاضلاب تهران به عنوان یکی از ۳ طرح برتر جهان در بخش آب انتخاب شده، گفت: بزودی نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان برای معرفی
رئیس بنیاد جهانی انرژی با اعلام اینکه پروژه فاضلاب تهران به عنوان یکی از ۳ طرح برتر جهان در بخش آب انتخاب شده، گفت: بزودی نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان برای معرفی این پروژه به ایران خواهند آمد.

 ولفکانگ نیومن امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یک طرح فاضلاب از ایران به عنوان یکی از ۱۵ طرح برتر جهان انتخاب شده است، گفت: در نهایت سه طرح برگزیده از ایران، چین و تانزانیا به عنوان طرح‌های برتر جهان در بخش آب معرفی و برای دریافت جایزه جهانی انرژی کاندید شدند.

رئیس بنیاد جهانی انرژی اظهار داشت: تمایل داریم تصویر واقعی از ایران را به جهان معرفی کنیم. در حال حاضر در خارج از ایران فکر می‌کنند که این کشور تنها دارای انرژی فسیلی است و فکر دیگری ندارند.

نیومن ادامه داد: حدود ۳۲ سال قبل اقداماتی را برای افزایش آگاهی مردم در صرفه‌جویی انرژی آغاز کردیم و اعطای جایزه جهانی انرژی از ۱۶ سال قبل آغاز شد و ما پروژه‌های پایدار را به جهانیان معرفی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برای جایزه سال ۲۰۱۵ که طرح فاضلاب تهران در آن قرار دارد، ۲ هزار پروژه از ۱۷۷ کشور جهان کاندیدا شده بودند که این پروژه پس از بررسی‌های مختلف توانست به عنوان یکی از طرح‌های برتر نهایی انتخاب شود.

رئیس بنیاد جهانی انرژی افزود: در ۲۰۵۰ حدود ۴۰ درصد جمعیت جهان شهرنشین خواهند بود و در آن سال حدود ۲۵ درصد جمعیت روستانشین از دسترسی به منابع انرژی محروم می شوند؛ بنابراین در شهرها باید به دنبال راهکارهایی برای حل مسائل فاضلاب، آب، هوا و خاک باشیم.

نیومن خاطرنشان کرد: این پروژه در نوع خود دارای دانش و تکنولوژی بالایی است که از ویژگی‌های مهم آن، اجرا در زمان تحریم بوده که می‌تواند به معضل فاضلاب و جلوگیری از آلودگی هوا کمک کند، ضمن اینکه برای کشاورزی هم مفید است.

رئیس بنیاد جهانی انرژی گفت: در ژانویه ۲۰۱۶ در تهران ۱۵۰۰ ساعت پخش تلویزیونی در سراسر دنیا خواهیم داشت و این پروژه را به دنیا معرفی می‌کنیم و در آن روز ۸۰ برنده جایزه ملی هم به تهران می‌آیند و ایران در آن روز مرکز پایداری در سطح جهان خواهد بود که فرصتی برای نشان دادن زیبایی‌های ایران است.

وی همچنین با بیان اینکه بانک جهانی سالیانه ۳۰ میلیارد دلار برای این گونه پروژه‌ها در نظر می‌گیرد، گفت: چهار معیار اساسی نوآوری، میزان سرمایه‌گذاری و موفقیت پروژه، قابلیت اجرا در مناطق دیگر و جلوگیری از خروج گازهای گلخانه‌ای از ویژگی‌های اصلی انتخاب پروژه‌های برتر جهانی است.

منبع: مهر

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید