شبکه‎هاي کلان بازيگران اصلي قاچاق کالا هستند | اتاق خبر
کد خبر: 1640
تاریخ انتشار: 1 مرداد 1390 - 14:23

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: شبکه‌هاي کلان، بازيگران اصلي قاچاق کالا هستند و واسطه‌ها ارتباط بين شبکه‌هاي کلان و کوچک را برقرار مي‌کنند.

به گزارش اقتصاد پنهان، عليرضا جانه در گفت و گو با ايرنا گفت: کساني که در سطوح کلان قاچاق کالا هستند، دست خود را براي پايين‌تر ها رو نمي‌کنند بلکه شبکه‌هاي واسط، رابط بين اين دو گروه هستند و سودي از اين ناحيه نصيب آنان مي‌شود.

وي از افزايش شمار پرونده‎هاي قاچاق کلان در استان تهران طي سال‎هاي اخير خبر داد و گفت: با اين حال تعداد پرونده‎هاي خرد بيشتر است و قاچاقچيان خرد محسوس تر هستند اما عمده مبارزه با کلان‎هاست.

جانه در پاسخ به اين پرسش که مبارزه با قاچاقچيان کلان اولويت دارد يا خرد، گفت: در زمينه قاچاق نمي‎توان به يک بخش بيش از بخش هاي ديگر پرداخت، کالاي قاچاق از بخش‎هاي مختلف وارد کشور و در تهران دپو و از اين استان به استان هاي ديگر کشور توزيع مي شود لذا بايد در هر دو مسير حرکت کنيم.

مديرکل امنيتي و انتظامي استانداري تهران گفت: شبکه‎هاي خرد هيچ‎گاه رها نشده‎اند و مبارزه با اين بخش نيز در جايگاه خود انجام شده است؛ ضمن آن که تهران بويژه از نظر جمعيت و رشد، تراکم و تنوع جمعيتي وضعيت خاص خود را دارد.

وي پارچه و پوشاک، لوازم آرايشي و بهداشتي، سيگار، مشروبات الکلي و تجهيزات الکترونيکي را از کالاهاي شاخص قاچاق در استان تهران نام برد.

به گفته وي 49 هزار و 119 پاکت سيگار قاچاق طي سه‌ماه نخست ابتداي امسال در استان تهران کشف شده است که در مقايسه با ميزان کشفيات مدت مشابه سال گذشته دو درصد افزايش نشان مي‌دهد.

قاچاق لوازم آرايشي و بهداشتي؛ تهديد جدي براي سلامت افراد جامعه

وي اغلب وسايل آرايشي و بهداشتي قاچاق را غيراستاندارد خواند و مصرف آنها را به لحاظ مسايل بهداشتي و عوارض پوستي بسيار خطرساز دانست.

وي گفت: گروه هاي بازرسي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، سازمان بازرگاني و تعزيرات حکومتي اين بخش از بازار را کنترل مي کنند اما با وجود اين کنترل، کالاهاي ذکرشده در بازار وجود دارند.

جانه افزود: اين کالاها تبعات بهداشتي بويژه عوارض پوستي دارند و مصرف برخي از آنها موجب بروز بيماري هاي واگير دار مي شود.

قاچاق مشروبات الکلي

جانه در ادامه اين گفت و گو، از رشد 381 درصدي افزايش کشفيات مشروبات الکلي طي سه ماه نخست امسال در استان تهران خبر داد.

وي گفت: 32 هزار و 705 قوطي و بطري مشروبات الکلي در سه ماه نخست امسال کشف شد و اين شاخص در مدت مشابه سال گذشته شش هزار و 791 قوطي و بطري بود.

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران افزود: شبکه هايي در زمينه قاچاق مشروبات الکلي فعال هستند که همگي الزاما اقتصادي نيستند و برخي سياسي هستند.

وي گفت: يکي از نظام هاي کاري که سال 1389 اجرايي شد، تمرکز بروي شبکه ها در کنار برخورد با مجموعه هاي خرد است.

وي افزود: اين نظام کاري در شبکه اطلاعاتي ما مستقر است؛ به گونه اي که علاوه بر کنترل و ناامن کردن بازار براي قاچاقچيان سياست خود را به اين سمت جهت داده ايم که با واردکننده هاي عمده برخورد شود.

دبير کميسيون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران گفت: بخشي از قاچاق ارز به شکل پولشويي است که بخش عمده آن را شامل مي شود و بخشي نيز از واردات کالاست.

وي گفت: ارزهايي را که نمي توانند وارد کنند در قالب کالاي قاچاق مي آورند و اين فرايند به شکل هاي مختلف بر اقتصاد اثر مي گذارد.

وي کاهش محسوس فراورده هاي نفتي قاچاق را يکي از آثار اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها برشمرد و گفت: 242 هزار و 240 ليتر انواع فراورده هاي نفتي قاچاق در سه ماه نخست امسال در استان تهران کشف شد که اين ميزان در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 51 درصد کاهش داشته اشت.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید