بزرگترین قرارداد صادرات گاز جهان اسلام امروز امضا شد | اتاق خبر
کد خبر: 1793
تاریخ انتشار: 3 مرداد 1390 - 10:45

بزرگترین قرارداد صادرات و ترانزیت جهان اسلام موسوم به خط لوله گاز اسلامی دقایقی قبل با حضور سرپرست و وزیران نفت و انرژی جمهوری اسلامی ایران، عراق و سوریه امضا شد.

به گزارش خبرنگار مهر از بندر عسلویه، دقایقی قبل با حضور محمدعلی آبادی سرپرست وزارت نفت ایران، عبدالکریم لعیبی وزیر نفت عراق و سفیان العلاو وزیر نفت و منابع معدنی سوریه نخستین توافقنامه رسمی صادرات و ترانزیت گاز جهان اسلام موسوم به خط لوله گاز اسلامی امضا شد.

جواد اوجی امروز در حاشیه امضای این تفاهم نامه گازی بین سه کشور در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن بیش از 33.1 تریلیون متر مکعب دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان است، گفت: با امضای این تفاهم نامه پیش بینی می شود در مدت کمتر از یک ماه سه کارگروه مشترک حقوقی و قراردادی، مالی و فنی برای توافق نهایی بین سه کشور و امضای قرارداد نهایی صادرات گاز تشکیل شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران حدود 600 میلیون متر مکعب در روز است، تصریح کرد: با ساخت و راه اندازی فازهای مختلف میدان مشترک پارس جنوبی تا دو سال آینده ظرفیت تولید گاز ایران به 1.2 میلیارد متر مکعب در روز افزایش می یابد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه ذخایر گاز پارس جنوبی تا 80 سال آینده امکان تامین گاز مورد نیاز کشورهای عراق، سوریه و سایر کشورهای متقاضی را دارد، اظهار داشت: با توافق سه کشور به زودی یک مشاور بین المللی برای جانمایی، مطالعات امکان سنجی، اقتصادی ساخت خط لوله مشترک گاز بین سه کشور انتخاب خواهد شد.

 این مقام مسئول با یادآوری اینکه قرار است یک خط لوله حدود پنج هزار کیلومتری بین ایران، عراق، سوریه و در آینده لبنان برای انتقال گاز پارس جنوبی به سواحل دریای مدیترانه ساخته شود، بیان کرد: ظرفیت این خط لوله 56 اینچی حدود 110 میلیون متر مکعب در روز است.

وی در خصوص هزینه سرمایه گذاری ساخت خط لوله مشترک گاز ایران، عراق و سوریه، توضیح داد: با احتساب تاسیسات تقویت فشار گاز مسیر در مجموع برای ساخت این خط لوله انتقال گاز طبیعی به حدود 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه تاکنون 5 تا 6 فاینانسور بین المللی برای ساخت و یا مشارکت در ساخت این خط لوله اعلام آمادگی کرده اند، خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود این خط لوله گاز به روی BOO و یا BOT ساخته شود.

به گزارش مهر ، با توافق ایران، عراق و سوریه گاز تولید دو تا سه فاز میدان مشترک پارس جنوبی در آینده برای تامین گاز مورد نیاز خط لوله اسلامی اختصاص پیدا خواهد کرد. مقامات جمهوری اسلامی ایران، عراق و سوریه برای ترانزیت گاز طبیعی فازهای پارس جنوبی به کشورهای اروپایی به توافق نهایی دست یافته اند.

مذاکرات گازی ایران، عراق و سوریه از سال 1388 برای صادرات و ترانزیت گاز طبیعی به طور جدی و با برگزاری نشست‌های سه جانبه در تهران، دمشق و بغداد آغاز شده بود و سه کشور در آخرین نشست خود بر روی کلیات پیش نویس توافق نامه به منظور انتقال، ترانزیت و صادرات گاز طبیعی به توافق رسیده بودند.

پیش بینی می شود با امضای پیش نویس این توافق نامه امکان ترانزیت و صادرات گاز فازهای میدان مشترک پارس جنوبی به عراق، سوریه و در آینده لبنان و سواحل دریای مدیترانه فراهم شود.

مطابق با اعلام مسئولان این سه کشور اسلامی در صورت تامین منابع مالی بین سالهای 2013 تا 2014 میلادی امکان بهره برداری از خط لوله گاز اسلامی با مشارکت تمامی کشورها فراهم می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید