کانون‌های بیماری واگیر دامی ۳۲ درصد کاهش یافت | اتاق خبر
کد خبر: 180552
تاریخ انتشار: 10 آذر 1394 - 14:35
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از کاهش ۳۲ درصدی کانون‌های بیماری واگیر دامی در ۸ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد....
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور از کاهش ۳۲ درصدی کانون‌های بیماری واگیر دامی در ۸ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، جمال‌الدین جاویدی با بیان اینکه بررسی‌های اولیه و مقایسه‌ای روند بیماری‌ها در ۸ ماهه نخست سال ۱۳۹۴  نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۳ بیانگر کاهش ۳۲ درصدی است، گفت: در این بین، سهم بیماری‌های واگیردار و استراتژیک طاعون نشخوارکنندگان کوچک، تب برفکی، لمپی‌اسکین و آبله بیش از سایر بیماری‌های دامی است. وی تصریح کرد: برابر اطلاعات اخذ شده از سامانه اطلاعات جغرافیایی بیماری‌های دامی، تعداد موارد گزارش شده بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در ۸ ماهه امسال ۶۵۵ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۳ (۱۴۹۸ مورد) ۵۶ درصد کاهش داشته است. این مقام مسوول در سازمان دامپزشکی خاطرنشان کرد: افزایش عملیات واکسیناسیون در سال ۱۳۹۳، اعمال مدیریت در کانون‌های بیماری در سال ۱۳۹۴ و همچنین اجرای واکسیناسیون در اطراف کانون‌های بیماری در حیات‌وحش از مهمترین دلایل کاهش موارد گزارش‌های بیماری محسوب می‌شود. معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور بر ضرورت پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر دامی توسط دامداران با اعمال ضوابط شدید بهداشتی و قرنطینه‌ای تاکید کرد. وی افزود: بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی همواره تحت تاثیر عوامل محیط، میزبان و عامل بیماری قرار دارد و تعامل بین آنها سبب افزایش و یا کاهش رخدادهای بیماری در سطح کشور می‌شود. جاویدی تاکید کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی و وجود جمعیت دامی حساس (دام‌های واکسینه نشده به دلایل متعدد از جمله کمبود واکسن «تب برفکی») در سطح کشور، در صورت تداوم روند موجود و فراهم نشدن امکانات لازم جهت تکمیل و اجرای اقدامات پیشگیرانه، امکان شیوع تب برفکی محتمل است.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید