الویت وزارتخانه صنعت،معدن و تجارت باید تولید باشد | اتاق خبر
کد خبر: 1913
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1390 - 08:42

 روبرت بگلریان عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبر نگار اتاق نیوز در خصوص ادغام وزارتخانه های  صنایع و معادن و بازرگانی گفت: از آنجا که  در اقتصاد ،تولید و تجارت به شدت به هم وابسته هستند ؛بنابر این نیاز به سیاست گذاری مشترک و منسجم و شناسایی همه جانبه ابعاد تولیدی و تجاری هر یک از رشته های صنعتی ضروری به نظر می رسد. بنابراین در کل می توان گفت ادغام دو وزارتخانه کار مثبتی است اما باید پیش نیاز های آن مد نظر مسئولان امر قرار بگیرد.

وی در خصوص پیش نیازهای منطقی این ادغام گفت: در درجه اول ماباید استراتژی کلان توسعه ای را به خصوص از بعد تولیدی و نیز از این  منظر که  استراتژی ها رویکرد توسعه ای صادراتی هستند ؛مشخص کنیم.

وی ادامه داد:در کل به عقیده من باید به بازرگانی به عنوان مکمل بخش تولید که راه گشای تولید و توزیع محصولات است ؛از درون و هم بیرون نگاه کنیم .

وی با تاکید بر این که محوریت باید با تولید باشد ؛افزود: البته اصلا منظور این نیست که تجارت از حیث صادرات اهمیت پیدا  کند و زایده ای بر تولید باشد ؛اما از آن جایی که ما صحبت از اشتغال زایی، بازرگانی و کانال های توزیع می کنیم همه این ها در درجه اول منوط به این است که تولید بیشتری وجود داشته باشد و در این خصوص اندیشیده شود.

وی همچنین  در خصوص اشتغال زایی گفت: اشتغال زایی در اصل وابسته  به تولید و از مشتقات لازم برای سرمایه گذاری است .پیش نیاز دیگری که در این ترکیب سازمانی می توان بر آن  تاکید کرد ؛ این است که ادغام ،به ارتقاء بهره وری و تسریع در فرایندهای تصمیم گیری منجر شود. باشد.در بخش بازرگانی و تولید، دست اندرکاران باید امور را خیلی سریع تر و با کیفیت بیشتری انجام دهند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یکی از شاخص های مهم ادغام  را  رضایت مندی دست اندرکاران بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و بازرگانی برشمرد و عنوان کرد:.در مجموع موافق ادغام هستم و باید دید این ادغام در فرایند عملیاتی شدن به کجا می رسد.

بخش های صنعت و تجارت باید به یکدیگر کمک کنند

گیورک وارطان عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس هم دراین خصوص به خبر نگار اتاق نیوز گفت:جمع بندی آراء بر این مبنا بوده که این ادغام انجام شود وامیدوارم وزارتخانه ای که ایجاد می شود بتواند با به کار گرفتن همه تمهیدات و استفاده از نظرات کارشناسان ؛ توان خود را به کار گیرد  تا به اهدافی که در این عرصه برایش تعیین شده است؛برسد.

وی در رابطه با پیش نیازهای این ادغام گفت: باید همه نظرات کارشناسی در نظر گرفته شود ؛تا این وزارتخانه بتواند نقشی که برایش تعیین شده است را  به خوبی ایفا کند. بخش های تجارت و صنعت باید با کمک یکدیگر چرخه اقتصادی کشور را بچرخانند.

وی با یادآوری اجرای اصل 44 اظهار داشت: طبق برنامه پنجم توسعه  و مفاد اصل 44 قانون اساسی ، دولت باید  به این سمت برود که به عنوان ناظر ، استراتژی کارها را تبیین کند ؛نه اینکه وارد کارهای اجرایی شود .بنابر این  بدیهی است که باید از تعداد افراد و حجم کار دولت  کاسته شود و اگر وزارتخانه ها تغییری در فعالیت  و نگرششان ایجاد نکنند ؛بالطبع حجم کارهایشان هم کمترنمی شود. پس این ادغام که  گامی در جهت کاهش فعالیت های دولت است ؛ را می توان به فال نیک گرفت.

انتهای پیام

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید