15 راهبرد وزارت صنعت، معدن و تجارت | اتاق خبر
کد خبر: 2069
تاریخ انتشار: 8 مرداد 1390 - 09:51

دكتر "مهدي غضنفري"، وزير پيشنهادي رييس جمهوري براي تصدي وزارت صنعت، معدن و تجارت مهمترين راهبردهاي وزارتخانه جديد را اعلام كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنايع ومعادن به نقل از شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران (شاتا) ، دكتر غضنفري گفت: پيوند توليد و تجارت و تشكيل وزارت "صنعت، معدن و تجارت"، سرآغاز حركتي جهادگونه در راستاي دستيابي به اهداف چشم­انداز 20 ساله كشور است.

وزير پيشنهادي صنعت ، معدن و تجارت افزود: تصميم مدبرانه يكپارچه­سازي سياست­گذاري توليدي- تجاري تحت لواي مديريت واحد، ضمن ايجاد فضاي مناسب براي استفاده بهينه از ظرفيت­هاي ملي، ايجاد امنيت سرمايه­گذاري و انسجام در سياست­هاي توليدي- تجاري از طريق رفع تعارضات، كاهش زمان انجام فعاليت­هاي اداري و همسويي در سياست­ها به تصميمات سريع­تر و اثربخش­تر منجر خواهدشد.

از نظر وي ، بخش­هاي صنعت و معدن و بازرگاني كشور با پشت سرگذاشتن تجربه­هايي همچون بحران مالي جهاني، تحريم­هاي اقتصادي بي­سابقه و همچنين اجراي قانون هدفمندي يارانه­ها، اكنون به سطحي از بلوغ براي عبور از مرزهاي داخل و حضور در بازارهاي بين­المللي دست يافته است.

وي عنوان كرد: اكنون كه قرار است توليد سرچشمه تجارت و تجارت محرك توليد باشد، بايد با محور قرار دادن توليد، صيانت از بنگاه­هاي توليدي، ايجاد بسترهاي لازم براي متنوع­سازي محصولات توليدي، همسوسازي سياست­هاي توليدي- تجاري و تسهيل تجاري و تكميل زيرساخت­هاي توليدي- تجاري لازم، امكان ورود توليدات صنعتي و معدني در مسير بازارهاي بين­المللي و ماندگاري آنها را فراهم آورد. براين اساس هدف از ادغام سهولت حركت توليد به ­سمت صادرات يا همان توليد صادراتي خواهد بود

به گفته وزير پيشنهادي صنعت ، معدن و تجارت پيش­نياز دستيابي به اهداف مذكور، تاسيس و بنا نهادن وزارتخانه­اي چابك و كارآمد است كه تحقق آن تنها متكي بر سرمايه­هاي اصلي وزارت جديد يعني بكارگيري نيروي­هاي ارزشي و متخصص موجود، رعايت اصل شايسته­سالاري و همچنين بازمهندسي ساختارها و فرآيندهاي موجود است و تحقق اين امر گام عملي موثري در راستاي اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.

دكتر غضنفري در ادامه به بيان راهبردهاي وزارتخانه جديد صنعت ، معدن و تجارت مي پردازد ومي گويد: بهبود فضاي كسب (توليدي- تجاري)، صيانت حداكثري از نظام توليدي - تجاري موجود، افزايش رقابت­پذيري و كاهش قيمت تمام شده محصولات صنعتي و معدني، حمايت، توسعه و تقويت توليدات صادرات­گرا از جمله راهبردهاي مهم وزارت صنعت ، معدن و تجارت است  .

از نظر وي، آمايش صنعتي و تجاري، توسعه صادرات غيرنفتي، مديريت واردات و كاهش مبادلات غيررسمي، واگذاري تصدي­­ها و توسعه امور حاكميتي در حوزه صنعت، معدن و تجارت، توسعه و ارتقاي فنآوري نوين در حوزه صنعت، معدن و تجارت، گسترش توليد و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا از جمله رويكردهاي استراتژيك است كه بايد در وزارتخانه جديد صنعت ، معدن و تجارت  مد نظر قرار گيرد .

حمايت گسترده ازتوليد علم وفنآوري و تجاري­سازي يافته­هاي پژوهشي، يكپارچه­سازي فرآيندهاي توليد و توزيع و افزايش هم افزايي بنگاه­ها، گسترش و بهنگام سازي دانش و اطلاعات ذينفعان صنعت، معدن و تجارت، ارتقاء توان مديريت در بخش­هاي حاكميتي و بنگاه­هاي توليدي و تربيت منابع انساني توانمند، با انگيزه و كوشا و بكارگيري مناسب آنها از ديگر راهبردهايي است كه وزير پيشنهادي صنعت، معدن وتجارت معتقد است بايد به عنوان نقشه راه در اين وزارتخانه بكار گرفته شود .

انتهای پیام

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید