ادله‌هاي وزارت بازرگاني براي افزايش | اتاق خبر
کد خبر: 290
تاریخ انتشار: 1 خرداد 1390 - 13:54

ادله‌هاي وزارت بازرگاني براي برخي افزايش قيمت‌ها؛

هدفمندسازي نبود، افزايش قيمت‌ها بيشتر بود

رييس سازمان بازرگاني تهران با بيان توضيحاتي درباره افزايش قيمت برخي اقلام بيشترين علت را معطوف به افزايش قيمت‌هاي جهاني دانست و تصريح كرد: اگر هدفمندسازي يارانه‌ها نبود، افزايش قيمت‌ها بيشتر بود.

عباس قبادي در گفت‌وگو با (ايسنا)، در مورد روند قيمت‌ها در بازار گفت: در سنوات گذشته با افزايش قيمت يك قلم بنزين، همه اقلام تغيير قيمت داشتند، اما اكنون اين گونه نيست و اتفاقات در دنيا و تاثير آن در كشور ما به جهت نوع اصلاح مصرف مردم، باعث اين شرايط شده است.

وي در همين مورد به تحريم نيز اشاره و اظهار كرد: هم‌اكنون قيمت جهاني نفت، طلا و اشياء ديگر و خيلي از مواد خوراكي در دنيا افزايش يافته است. مثلا قيمت ذرت نسبت به سال گذشته تقريبا در هر تن حدود صد دلار افزايش قيمت داشته است.

گراني قيمت سيب طبيعي است

رييس سازمان بازرگاني تهران در ادامه در مورد افزايش قيمت برخي ميوه‌ها از جمله سيب متذكر شد: اولا كه اكنون فصل سيب و پرتغال در كشور ما نيست. در اين مورد با اينكه در سنوات گذشته سياه بهار بوديم اما در امسال جزو معدود سال‌هايي است كه هم سيب و هم پرتقال در بازار وجود دارد و طبيعي است كه اين گران است. ما نبايد انتظار داشته باشيم كه اين سيب و پرتقال ارزان تمام شود. با تعرفه 45 درصد، قيمت آن كمتر از اين در نمي‌آيد.

ارتباط ارزاني و گراني با ميزان فراواني

وي در ادامه بيان كرد: واقعا نمي‌شود بگوييم كه فشار بياورند تا برخي اجناس با قيمت پايين‌تري فروخته شود. شما زماني مي‌توانيد قيمت يك كالا را پايين بياوريد كه فراوان باشد. وقتي مصرف كالا با موجودي كالا نخواند، اصلا افزايش قيمت يك امر طبيعي و بديهي است.

قبادي به محصول پياز به عنوان محصولي كه روند قيمت آن كاهشي بوده است اشاره و اضافه كرد: در اين شرايط مثلا محصول پياز اكنون افزايش قيمت پيدا نكرده و قيمت آن هر روز كاهش مي‌يابد. چون پياز در كشور وجود دارد و توليد آن رسيده و اين كالا به وفور است.

افزايش قيمت گوشت طبيعي است

وي در مورد گوشت مرغ و گوشت قرمز نيز با بيان اين‌كه در طول چهار، پنج ماه اخير نوساني نداشته‌اند، بيان كرد: طي اين مدت ‌قيمت مرغ در عمده فروشي از 2750 تومان تا 3000 تومان بوده كه نوسان آن خيلي محدود و طبيعي بوده و گوشت قرمزهم به همين شكل و نوسان آن خيلي پايين بوده است.

قبادي در مورد گوشت قرمز متذكر شد: با بارندگي‌هاي خوبي كه در امسال شد، اكنون دامدار دام خود را نمي‌فروشد و وقتي او دام خود را نمي‌فروشد و از آن طرف واردات قطع است، آن وقت گوشت از كجا تامين مي‌شود؟ طبيعي است كه مقداري قيمت گوشت قرمز بالا مي‌رود.

هدفمندسازي نبود، افزايش قيمت‌ها بيشتر بود

قبادي در ادامه با تاييد اين‌كه افزايش قيمت‌ها متاثر از قيمت‌هاي جهاني بوده است، ابراز كرد: يك سري افزايش قيمت‌ها هيچ ارتباطي با هدفمند شدن يارانه‌ها ندارند و چه بسا اگر هدفمند شدن يارانه‌ها نبود، افزايش قيمت‌ها خيلي بالاتر اتفاق مي‌افتاد. چون آن گونه كه برخي پيش‌بيني مي‌كردند كه هدفمند شدن يارانه‌ها در برخي از اقلام بايد تاثير مي‌گذاشت واقعا اين تاثير را نگذاشته است.

وي در ادامه هرچند تاثير هدفمندسازي يارانه‌ها بر حمل‌و‌نقل را تاييد كرد اما متذكر شد: اثر هدفمند شدن يارانه‌ها آن قدر زياد نيست كه عوامل بيروني هستند. مثلا افزايش دستمزدها نيز بر قيمت اقلام مي‌تواند تاثير بگذارد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید