دولت باید علاوه بر پرداخت بدهی های خود به پیمانکاران برق، خسارت هم بدهد | اتاق خبر
کد خبر: 300095
تاریخ انتشار: 14 آذر 1394 - 17:04
عضو هیآت نمایندگان اتاق تهران:
علیرضا کلاهی صمدی: کل بدهی دولت به صنعت برق 33 هزار میلیارد تومان است.

علیرضا کلاهی صمدی: کل بدهی دولت به صنعت برق 33 هزار میلیارد تومان است.  

بدهی دولت به صنعت برق کشور به یکی از چالش های اصلی این صنعت تبدیل شده، سوالم این است که پیگری های شما به چه نقطه ای رسیده؟
بدهی به پیمانکاران و تامین کنندگان تجهیزات صنعت برق کاهش پیدا کرده است و الان زیر هزار میلیارد تومان است ولی موضوع اصلی ما همچنان پیگیری بحث خسارت های وارد شده به دلیل دیرکرد در پرداخت است.

یعنی وزارت نیرو در ماه های گذشته بدهی هایش را پرداخت کرده است؟

ببینید چون پروژه وجود نداشته است بخش هایی از مطالبات پرداخت شده است.

شما پیش از این اعلام کرده بودید که بدهی ها عددی حدود 30 هزار میلیارد تومان است؟

نه عدد که شما می گویید مربوطه به کل بدهی های وزارت نیرو است که عدد حدود 33 هزار میلیارد تومان است که بخش مهمی از آن به تامین کنندگان برق و نیروگاه های خصوصی و سیستم بانکی است که همچنان هم همین عدد است و تغییرچندانی در آن حاصل نشده است و عدد زیر هزار میلیارد تومان هم که به آن اشاره کردم مربوط به پیمانکاران و تامین کنندگان تجهیزات صنعت برق است که بسیاری از آن ها اعضا سندیکای ما هستند؛ البته به جز بدهی نکته مهمی که ما پیگیر آن هستیم بحث بدهی هاست، درست نیست از نظر شرعی و عرفی که یک بدهی 6، 7 سال باقی بماند آن هم در شرایطی که خود فرد به آن احتیاج دارد، شما در نظر داشته باشید شرکت ها برای انجام کارهایشان از بانک ها وام گرفته اند و به آن ها سود می دهند و حتی اگر دیرکرد داشته باشند باید خسارت و سود پرداخت کنند.

شما پیش از این گفته بودید که در حال بررسی عدد خسارت بدهی ها هستید به نظر شما چه عددی باید از سوی دولت به عنوان خسارت پرداخت شود؟

ما در سندیکا بارها در باره این صحبت و بحث کرده ایم و البته به یک نتیجه جامع و عدد مشخص نرسیده ایم اما معتقدم باتوجه به این که در مقطعی میزان بدهی به 5 هزار میلیارد تومان هم رسیده بود مجموع میزان خسارت بدهی ها به پیمانکاران باید حداقل 3 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شود.

آیا در قرار دادهایی که پیش از این شما و اعضا امضا می کردید یا دولت بندی به خسارت ها اختصاص داشت؟

نه در قرار دادها هیچ اشاره ای به خسارت ها و دیرکرد پول نمی شده است چون هیچ کس چنین شرایطی را پیش بینی نمی کرد ولی خب دولت باید بداند اگر از شرکت ها حمایت نشود بی شک با موجی از بیکاری و تعطیلی شرکت های حوزه صنعت برق رو به رو خواهیم شد.

منبع: اتاق تهران 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید