عوامل شکننده بودن اقتصاد ملی از نگاه احمد توکلی | اتاق خبر
کد خبر: 300127
تاریخ انتشار: 14 آذر 1394 - 20:31
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم رعایت علم و فن بودجه‌ریزی و تصمیمات خلاف عقل و تجربه و نفتی بودن بودجه از عوامل شکننده بودن اقتصاد ملی است.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم رعایت علم و فن بودجه‌ریزی و تصمیمات خلاف عقل و تجربه و نفتی بودن بودجه از عوامل شکننده بودن اقتصاد ملی است.

 

 

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا  منطقه اردبیل، احمد توکلی در همایش نفوذی‌های اقتصاد ایران در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به اثرات تحریم در اقتصاد، گفت: تحریم نااطمینانی و ریسک را بالا می‌برد و باعث کاهش فروش نفت می‌شود.

 

 

وی با اشاره به ضرورت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور، افزود: اقتصاد باید در خصوص تکانه‌های اقتصادی، ساختاری، بلایای طبیعی و تخاصمی مقاوم سازی شود.

 

 

توکلی با اشاره به نقش دولت در کیفیت سرمایه اجتماعی، تصریح کرد: سیاست و روش دولت در نتیجه اقتصاد بسیار مهم است.

 

 

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر در جامعه وحدت و همدلی وجود داشته باشد، نرخ رشد و سرمایه‌گذاری بهتری خواهیم داشت.

 

 

وی تاکید کرد: در سیاست داخلی هدف دولت دفاع و تضمین حقوق مالکیت فردی است و هدف بخش خصوصی حداکثرسازی سود است این ساز و کار انگیزشی باید در نظام سیاسی و اداری جامعه کاملا پذیرفته شود، بطوریکه بین اهداف بخش خصوصی با اهداف مدیریت سیاسی کشور انطباق کامل برقرار باشد و این وضعیت تنها وقتی حاصل می‌شود که مدیران سیاسی از میان فعالان اقتصادی و یا از سوی آنها انتخاب شوند.

 

 

توکلی گفت: عدم رعایت علم و فن بودجه‌ریزی و تصمیمات خلاف عقل و تجربه و نفتی بودن بودجه از عوامل شکننده بودن اقتصاد ملی است.

 

 

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، استفاده از قدرت عمومی برای مقاصد سیاسی را فساد سیاسی دانست و افزود: فساد سیاسی باعث افزایش فقر و شکاف طبقاتی شده و استقلال و تمامیت ارضی کشور را به خطر می‌اندازد.

 

 

وی نقض شایسته سالاری را مهمترین عامل پیدایش فساد دانست و تصریح کرد: رفیق‌بازی، تبارگرایی، حمایت ویژه، ویژه‌خواری و تجارت نفوذ را از قالب‌های متفاوف تاثیر فساد دانست.

 

 

توکلی تاکید کرد: اگر فساد رشد کند، نرخ رشد واقعی کاهش، تولید سرانه کاهش و نرخ سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد و هرچه شایسته سالاری بیشتر رعایت شود، شاخص فساد پایین می‌آید.

 

 

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ویژگی‌های مناطق آزاد تجاری صنعتی، افزود: مناطق آزاد تجاری صنعتی مناطقی هستند که قواعد اداره اقتصادی آنها سهل‌تر از سرزمین مادر باشد.

 

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر دولت 11 منطقه آزاد تجاری صنعتی به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داده است، تصریح کرد: ایجاد اشتغال سالم و مولد، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و رشد گردشگری از اهداف تاسیس مناطق آزاد می باشند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید