تاجران صربستان علاقمند حضور گسترده در بازار ایران هستند | اتاق خبر
کد خبر: 300214
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 10:30
بازرگان ایرانی مقیم صربستان:
بازرگانان و تاجران صربستانی درحوزه های مختلف تجاری برای حضور گسترده در بازار بزرگ ایران و همکاری با تاجران ایرانی علاقمند هستند.

رییس اتاق تجاری صربستان و ایران با اشاره به فضای مناسب برای افزایش همکاری های تجاری صربستان و ایران گفت: بازرگانان و تاجران صربستانی درحوزه های مختلف تجاری برای حضور گسترده در بازار بزرگ ایران و همکاری با تاجران ایرانی علاقمند هستند.

سعید حسینی در بلگراد در آستانه سفر به تهران با توجه به وجود علاقمندی حضور تاجران و بازرگانان صربستان در ایران و همچنین علاقمندی بازرگانان ایرانی برای حضور در بازار صربستان بر ضرورت آشنایی بازرگانان و تاجران دو کشور با امکانات و توانایی های اقتصادی یکدیگر تاکید کرد.
حسینی گفت: آشنایی با ظرفیت و امکان های کاری و اقتصادی یکی ازعوامل مهم برای پیشرفت درهمکاری ها است که با تلاش های انجام شده توسط «مجید فهیم پور» سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در بلگراد این امکانات فراهم شده که جای تقدیر و سپاس از سفارت کشورمان در بلگراد است.
وی همچنین با اشاره به اقدامات اتاق نجاری صربستان و ایران در آشنا کردن شرکت های مختلف صربستانی با امکانات ایران در سطوح مختلف اقتصادی، گفت: امیدواریم که به زودی شرکت های ایرانی و صربستانی بتوانند با امضای توافق نامه و قرارداد های اقتصادی و تجاری گام های بزرگتری را در ارتقای همکاری های دو کشور بر دارند.
حسینی افزود: صربستان دروازه اروپا و در قسمت مرکزی جزیره بالکان واقع است و از طرف شرق با رومانی و بلغارستان، از غرب با مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین، کراوسی و از طرف جنوب با مقدنیه و آلبانی و از طرف شمال با مجارستان هم مرز است و به همین خاطر از بهترین موقعیت برای بازار اروپا، آسیا و خاورمیانه برخوردار است.
رییس اتاق تجاری صربستان و ایران افزود: از دیگر مواردی که می تواند به گسترش همکاری های تاجران ایرانی با صربستان کمک کند این است که صربستان قرارداد تجارت آزاد با اروپا، صادرات بدون گمرکی وهمچنین قرار داد «CEFTA» یعنی صادرات بدون گمرکی به کشورهای منطقه و قرارداد « EFTA» یعنی تجارت آزاد با روسیه، بلا روس، قزاقستان و ترکیه دارد.
وی همچنین به دیگر مزایای صربستان برای گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی اشاره کرد و گفت: صربستان به لحاظ کشاورزی کشوری قوی است، گیاهان دارویی، ذرت و گندم و شکر، آرد، گوشت، میوه و سبزیجات و تمشک فراوان دارد و در مقابل باید اشاره کرد که بازار ایران نیز برای صربستان جذابیت زیادی دارد.
حسینی گفت: ایران از لحاظ منطقه ای یکی از دروازهای بزرگ برای ورود به کشورهای آسیایی و خاورمیانه است و با 15 کشور مرز زمینی و آبی دارد و دارای صنایع و معادن بزرگ و یکی از صادرکنندگان مهم نفت و گاز می باشد و در زمینه پتروشیمی و محصولات آن و همچنین در زمینه انرژی و مواد معدنی غنی است و این مواردی که به آنها اشاره شد نه تنها برای صربستان بلکه برای تمام دنیا بسیار مهم است.
وی افزود: به همین خاطر وظیفه اصلی ما به عنوان اتاق تجاری صربستان و ایران این است که دو کشور جمهوری اسلامی ایران و صربستان را از لحاظ اقتصادی با همدیگر هر چه بیشتر آشنا کنیم.
وی نیز تاکید کرد: ما به افزایش همکاری های اقتصادی و ارتقای حجم تبادلات کالا بین دو کشور در آینده بسیار نزدیک امیدواریم.
حسینی به نقش مهم بخش خصوصی برای گسترش همکاری بین کشورها اشاره کرد و گفت: توسعه روابط تجاری و همکاری های اقتصادی ایران و صربستان اصولا باید توسط بخش خصوصی بین دو کشور صورت بگیرد و مطمئنا در این زمینه دولت های دو کشور بخش خصوصی را حمایت می کنند.
وی به جاذبه های مختلفی در بخش تاریخی، فرهنگی، زیارتی، مراکز تفریحی متعدد و طبیعی کشورمان و صربستان و همچنین و امکانات ورزشی برای همکاری بین دو کشور اشاره کرد و گفت: همکاری های گردشگری و ورزشی از دیگر مواردی هستند که ایران و صربستان با امضای توافق نامه هایی می توانند همکاری گسترده ای داشته باشند.
حسینی نیز اشاره کرد که راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان طی هفته جاری در صدر یک هیات اقتصادی همراه با بیش از 30 تاجر و بازرگان برای شرکت در چهاردهمین کمیسیون مشترک تجاری صربستان و ایران به تهران سفر می کند.
پیش بینی شده که در این سفر چندین قرارداد همکاری در زمینه های مختلف بین دو کشور امضا شود.
وی از دولت صربستان برای ابرازعلاقمندی جهت گسترش روابط و همکاری در حوزه های مختلف با کشورمان که از طریق سفرهای «ایویتسا داچیچ» معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه، «سرجان وربیچ» وزیر آموزش و پرورش، «راسیم لیاییچ» معاون نخست وزیر و وزیر گردشگری، تجارت و ارتباطات و همچنین «مایا گویکوویچ» رییس مجلس صربستان در سال جاری میلادی به ایران نشان داده شده است، تشکر و قدردانی کرد.

منبع: ایرنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید