تعیین الگوی بهینه کشت محصولات زراعی | اتاق خبر
کد خبر: 300227
تاریخ انتشار: 15 آذر 1394 - 11:21
در جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی خانه اقتصاد تاکید شد
در هشتمین جلسه  کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد موضوع الگوی بهینه کشت و اثرات این شیوه در بهبود کیفیت تولیدات داخل؛ مصرف صحیح آب و افزایش میزان صادارت محصولات کشاورزی تاکید شد.

به گزارش اتاق خبر، در ابتدای این جلسه منصور تهرانی رئیس کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد با تاکید بر اینکه الگوی کشت برنامه ای اثرات مثبتی در حوزه کشاورزی به همراه خواهد داشت، گفت: سیاست گذاران بخش کشاورزی باید زمان بیشتری را به برنامه ریزی و مدیریت درست منابع  در حوزه کشاورزی اختصاص دهند.

وی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا کشاورزان از یک الگوی برنامه ای برای کشت محصولات پیروی کنند.

تهرانی از اعضای حاضر در جلسه خواست تا نظرات خود در خصوص الگوی کشت برنامه ای بیان کنند.

انتقاد از نحوه خرید تضمینی توسط دولت

در ادامه شاهرخ ظهیری عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه 60  درصد زراعت در ایران به صورت دیمی است، اظهار داشت: با این شرایط نمی توان عنوان کرد که در تولید برخی محصولات همچون گندم خودکفا هستیم چراکه ایرادات بسیاری بر الگوهای کشت در کشورمان وارد است.

وی پیشنهاد داد: اعضای این کمیسیون باید مسائل مربوط به حوزه کشاورزی را به خصوص در بخش کشت؛ در قالب نامه ای تنظیم کنند و در اختیار وزیر کشاورزی قرار دهند.

ظهیری در بخش دیگری با انتقاد از امحای 1700 تن سیب زمینی در استان فارس گفت: در این رابطه وزیر کشاورزی اعلام کرده است که این میزان سیب زمینی فاسد شده بودند و حتی قابلیت مصرف برای خوراک دام هم نبوده است.

وی افزود: اما سوال اینجاست که در این شرایط چرا قبل از فاسد شدن؛ این سیب زمینی ها با قیمتی ارزان تر صادر نشد و یا در داخل کشور بین مستمندان توزیع نشد؟

ظهیری با انتقاد از شیوع خرید تضمینی توسط دولت اعلام کرد: متاسفانه خرید تضمینی اولین اقدام  دولت است و نباید در مرحله کشت و داشت و برداشت شروع به خرید محصول کشاورز کرد.

 

پیشنهاد راه اندازی سامانه دریافت مجوز کشت

در ادامه کاظم کریمی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی نیز گفت: با راه اندازی سامانه دریافت مجوز کشت برای کشاورزان، می توان بسیاری مشکلات بخش کشت را حل کرد اما مسئولان ذیربط اراده ای برای تحقق این موضوع ندارند.

وی افزود: برنامه ها باید بر مبنای کشاورزی پایدار باشد و با برنامه ریزی قیمت تمام شده محصول را کاهش داد تا نیازی به واردات کالاهایی که درآن مزیت نسبی داریم؛ نباشد.

کریمی با انتقاد از میزان نفع مالی کشاورزان تصریح کرد: طبق آمار از هر 100 نفر در کشورمان؛ 32 نفر در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته فعالیت می کنند و این تعداد تنها 11درصد در اقتصاد کشور سهم دارند.

کنترل قیمت تمام شده دانه های روغنی

در این جلسه سید مهدی میرطاهری عضو کمیسیون کشاورزی کمتر از 6درصد نیاز بازار به روغن خوراکی در داخل تولید و تامین می‌شود و قیت تمام شده دانه های روغنی در مقایسه با نمونه خارجی بالاتر است.

وی افزود: قیمت تمام شده تولید دانه‌های روغنی باید کنترل شود  و با قیمت وارداتی قابل رقابت باشد.

میرطاهری تاکید کرد: به طور یقین اگر توان تولید برخی کالاها را  در داخل نداریم؛ باید فکری برای واردات آن کرد و انرژی خود را در بخش هایی که ظرفیت های قابل ملاحظه ای در آن داریم بگذاریم.

 

نحوه کوددهی مراتع نیاز به بازنگری دارد

در هشتمین جلسه کمیسیون کشاورزی خانه اقتصاد سید حسین هادیان دیگر عضو این کمیسیون  طی سخنانی اظهار داشت: نحوه کوددهی مراتع کشاورزی نیاز به بازنگری دارد تا مشکلاتی همچون امحا 1700 تن سیب زمینی پیش نیاید.

وی عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر هیچ کارخانه ای حاضر نیست آفتاب گردان کشاورز را خریداری کند و شرایطی فراهم کرد تا درآمد کشاورزان با کشت دانه های روغنی افزایش یابد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید