تلاش آمریکا برای نفوذ در نهادهای تحقیقاتی ژاپن | اتاق خبر
کد خبر: 300506
تاریخ انتشار: 16 آذر 1394 - 14:37
در حالی که دخالت های همیشگی واشنگتن در امور کشورهای جنوب شرق آسیا از سوی ناظران به عنوان یکی از عوامل اصلی تنش ها در این منطقه عنوان می شود، اخبار جدید از تلاش های آمریکا برای تثبیت و نفوذ بیشتر در ژاپن حکایت دارد.

به گزارش اتاق خبر، تازه ترین گزارش ها توسط رسانه های ژاپنی در این خصوص نشان از آن دارد که ارتش آمریکا با سرمایه گذاری بی سابقه در مراکز تحقیقاتی این کشور در پی اعمال نفوذ بیشتر در قالب طرح هایی چون تقویت «مناسبات امنیتی با توکیو» است.
کیودو، خبرگزاری رسمی ژاپن روز دوشنبه گزارش کرد، ارتش ایالات متحده از سال 2000 میلادی تاکنون بودجه ای به ارزش بیش از 226 میلیون ین (معادل 1.8 میلیون دلار) را برای سرمایه گذاری در حداقل 12 مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی ژاپن اختصاص داده است.
بر اساس این گزارش میزان سرمایه گذاری واشنگتن در مراکز تحقیقاتی ژاپن که برای نخستین بار توسط خبرگزاری دولتی این کشور منتشر می شود، خود گواهی از افزایش نفوذ امنیتی ایالات متحده در مراکز فکری ژاپن محسوب می شود.
کیودو که از لفظ «افشا» در خصوص میزان سرمایه گذاری نظامیان آمریکایی در مراکز تحقیقاتی این کشور استفاده کرده، می نویسد: بر اساس اطلاعات افشا شده که بخشی از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، دولت آمریکا در این پروژه 26 دانشگاه و تعدادی از مراکز تحقیقاتی - پژوهشی ژاپنی را مدنظر قرار داده که البته از این تعداد، دریافت مبالغ یاد شده از سوی 12 مرکز برای ما احراز شده است.
برنامه ریزی ایالات متحده برای تثبیت نفوذ نرم در مراکز دانشگاهی ژاپن در حالی اعلام می شود که حضور فیزیکی نظامیان آمریکایی در شرق و جنوب شرق آسیا طی سال های اخیر همواره از جمله دردسرهای مالی دولت توکیو بوده است.
بر این اساس در گزارشی که چندی پیش تلویزیون «ان اچ کی» ژاپن پخش کرد، رسما اعلام شد که پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن سالانه 190 میلیارد ین (بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار) برای دولت توکیو هزینه دارد.
جالب آنکه به رغم تلاش توکیو برای ثابت نگه داشتن این مبلغ، گزارش ها حاکی از اصرار مقامات آمریکایی در افزایش این رقم برای سال های بعد است.
از زمان پایان جنگ جهانی دوم، نظامیان آمریکایی حضور گسترده ای در ژاپن دارند و در 124 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ این کشور بیش از 50 هزار نظامی مستقر هستند.
ژاپن برای سال مالی جاری که در پایان ماه مارس سال 2016 - یازدهم فروردین 94 - به پایان می رسد باید 190 میلیارد ین به آمریکا بپردازد.
این رقم هزینه اتباع ژاپنی را که در این پایگاه ها کار می کنند و همچنین هزینه های انرژی را پوشش می دهد.

 

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید